Kızılcaköylülerin direnişi şirkete geri adım attırdı

Aydın’ın İncirliova ilçesinde bulunan Kızılcaköy’de jeotermal enerji santrali kurmak isteyen şirketin yetkilileri, köylülerin direnişine karşı geri adım attı.

Kızılcaköylülerin direnişi şirkete geri adım attırdı

Aydın’ın İncirliova ilçesinde bulunan Kızılcaköy’e jeotermal enerji santrali (JES) kurmak isteyen şirketin yetkilileri, Jandarma eşliğinde bölgeye girince JES’e karşı aylardır direnen bölge halkıyla karşı karşıya gelmişti.

Köylülerin direnişi sonrası jandarma ve JES şirketi çalışanları köy yakınındaki araziyi terk etmek zorunda kaldı. Üç gündür süren olaylarla birlikte jandarma saldırısı eşliğinde yaklaşık 30 dönümlük alanı tel örgü içine alan şirket, dün itibariyle alandan çekildi.

'İZİNLER TAMAMLANANA KADAR ÇİVİ ÇAKILMAYACAK'

Evrensel’den Özer Akdemir’in haberine göre, dün (5 Aralık) öğleden sonra köye gelen Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Arat köylülere şirket tüm izinleri tamamlayıncaya kadar arazide herhangi bir çalışma yapılmayacağı sözünü verdi. Vali Yardımcısının sözünün yanı sıra jandarma ve şirket elemanlarının alandan ayrılmasının ardından köylüler de küçük bir nöbetçi grup bırakarak köy içindeki nöbet çadırına döndü.

Vali Yardımcısına tarım arazilerinin içinde neden JES istemediklerini anlatan köylüler Aydın’ın birçok yerinde JES’lerden kaynaklı zararları bildiklerini, kendilerinin de aynı sorunları yaşamak istemediklerini söylediler. Köylülerin ısrarlı soruları karşısında kendisinin daha bir gün önce bu işle ilgilenmeye başladığını dile getiren Vali Yardımcısı Arat köylülerin dile getirdiği sorunları inceleyeceği sözünü verdi.

'BEN O KEPÇENİN ÖNÜNE YATACAĞIM'

Jandarma saldırısında kolundan yaralanan 77 yaşındaki Hatice Barlas, Vali Yardımcısının “Siz neden gittiniz bu yaşta oraya” sözlerine tepki göstererek “Neden gitmeyeceğim. Bu topraklar bizim. Ben o kepçenin önüne yatacağım. O jeotermali yaptırmayacağız” dedi. Köylü kadınlar da “Ölmeye razıyız” dediler.

Vali Yardımcısı köylülerin köy meydanındaki direniş çadırlarında da bir süre köylülerle sohbet etti. Dün Kızılcaköylülere destek için İzmir ve Aydın Baroları Çevre Hakları Komisyonları da direniş çadırını ziyaret ettiler. Bugün de Ekoloji Birliği bileşenleri, EGEÇEP, Söke ve Kuşadası Çevre Platformları Kızılcaköylüleri ziyaret edecek.

TÜM KÖY SEN: 'TOPRAKLAR İÇİN DİRENMEK EN MEŞRU HAKTIR'

Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Genel Başkanı Sadık Turan, köylülerin direnişine yapılan saldırıyı kınayan bir açıklama yayımladı.

Turan köylülerin tarım arazilerinin yok edilmesine karşı direndiğini söyleyerek “Santralin kurulması tarımın yok edilmesi, köylülerin topraklarını terk etmesi demektir” dedi.

“Toprakları için direnmek en meşru haktır. TOMA’lı, biber gazı ile saldırı kabul edilemez” ifadelerini kullanan Turan açıklamasına şu sözlerle devam etti:

" Çocuğundan yaşlısına, kadınından erkeğine köylüler ayakta. Köylüler topraklarını, ülke tarımını ve geleceğini savunuyorlar. Fakat başta Aydın Valiliği olmak üzere mülki idare amirleri ve güvenlik güçleri ise köylülere biber gazı ile müdahale ederek kimin yanında saf tuttuklarını açıkça ortaya koymaktadırlar. Jeotermal santral şirketlerinin karı için ülke köylüsü gazdan ve tazyikli sudan ve arbededen geçiriliyor. Tüm Köy Sen olarak üretici köylülerin topraklarına, geleceklerine sahip çıkmasının yanındayız."

jes aydın kızılcakÖy
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası