Tahir Elçi'siz 3 yıl geçti

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen cinayeti aydınlatılmadı.

Tahir Elçi'siz 3 yıl geçti

28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare önünde öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin vefatının üzerinden 3 yıl geçti.

Elçi, ölümünün 3. yılında Diyarbakır başta olmak üzere bir çok yerde anıldı.

Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi, Elçi'nin mezarını paylaşarak "Bahçene, yanındaki boşluğa gelip sonsuzluk uykusuna yatıncaya dek” savaş, çatışma, silah bizden uzak olsun" diyeceğim, dedi.

 

Bahçene, yanındaki boşluğa gelip sonsuzluk uykusuna yatıncaya dek” savaş, çatışma, silah bizden uzak olsun” diyeceğim.#TahirElcisiz3yıl pic.twitter.com/lJodoFi0EA

— Türkan ELÇİ (@turkan_elci) 27 Kasım 2018

 

 

'TAHİR BURADA, KATİLLER NEREDE!'

 

Gazete Karınca'da yer alan habere göre, Diyarbakır Adliyesi önünden Elçi’nin vurulduğu Dört Ayaklı Minare önüne yürüyen Diyarbakır Barosu avukatları burada bir basın açıklaması yaptı.

Polis ablukasında gerçekleştirilen yürüyüşte sık sık “Tahir burada, katiller nerede!” sloganları atıldı.

Dört Ayaklı Minare önünde arama noktaları kuran polisler buradan yalnızca gazeteciler ve avukatların geçişine izin verdi.

Anma ilk olarak Elçi’nin vurulduğu gün yaptığı konuşmanın dinletilmesi ve saygı duruşu ile başladı.

Saygı duruşu ardından konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Elçi cinayeti dosyasında ilerleme yaşanmamasına tepki gösterdi. Elçi’nin CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın programında söylediği “PKK terör örgütü değildir” sözleri ile hedef haline geldiğin dile getiren Cihan Aydın, Elçi’nin yaşadıklarının Hrant Dink’in yaşadıkları ile aynı olduğunu belirtti.

“Tahir Elçi’nin bedenini Dört Ayaklı Minare’ye siper ettiğini” söyleyen Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başkanımız tüm Türkiye halklarının yaşadığı ihlallere karşı sessiz kalmayarak mücadelesini sürdürmüştür. Kadın cinayetlerinden tutuklu gazetecilere, sömürülen işçi sınıfından cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine kadar çalışmalarını sürdürmüştür. Hayatını barışa adayan Tahir Elçi ile ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada hala bir gelişme yaşanmamış ve failler tespit edilememiştir. Sevgili Tahir Elçi seni hep uğruna hayatını verdiğin barış ve demokrasi mücadelesi ile anacağız. Aradan kaç yıl geçerse geçsin seni asla unutmayacağız.”

Konuşmanın ardından avukatlar Elçi’nin vurulduğu yere karanfiller bırakarak alandan ayrıldı.

'YARGININ AYIBI'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) de Tahir Elçi’nin öldürülmesinin üçüncü yıldönümünde yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Elçi cinayetinin aydınlatılmaması yargının ayıbıdır” başlıklı açıklamada, “Cinayete ilişkin soruşturmada, yetkililerin kayıtsızlığı ve ciddiyetsizliği, ne yazık ki cinayetin ilk gününden bugüne değin aralıksız sürmektedir” ifadeleri yer aldı.

Soruşturma dosyasında tek bir şüphelinin dahi olmadığı vurgulanan açıklamada, “Türkiye halklarının ve tüm demokrasi güçlerinin vicdanını yaralayan bu cinayet açığa kavuşturulmadığı sürece, toplumsal barış ve adaletin sağlanması için adım atılmıyor demektir” ifadelerine yer verildi.

 

#TahirElçi cinayetinin aydınlatılmaması yargının ayıbıdır”

Merkez Yürütme Kurulumuzun açıklaması: https://t.co/XUT67J2wB8

— HDP (@HDPgenelmerkezi) 28 Kasım 2018

 

 

tahir elçi diyarbakır barosu hdp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası