BM önünde oturma eylemi yapan Derya'dan haber alınamıyor

Avukat Ayşe Çelik, Ankara'daki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği önünde oturma eylemi yapan İranlı Derya'dan 2 gündür haber alınamadığını belirtti.

BM önünde oturma eylemi yapan Derya'dan haber alınamıyor

İran’da ailesinden gördüğü şiddetten kaçarak Türkiye’ye gelen Derya isimli kadın, üçüncü bir ülkeye gitmek için yaklaşık bir aydır Ankara’da bulunan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHRC) önünde oturma eylemi yapıyordu. Polis tarafından götürüldüğü iddia edilen Derya’dan iki gündür haber alınamıyor.

Evrensel gazetesinden Burcu Yıldırım’ın haberine göre, Derya’nın üçüncü bir ülkeye gönderilmesi için çeşitli girişimlerde bulunulurken, Derya da soğuk hava koşullarına rağmen oturma eylemini sürdürüyordu.

İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün hafta başında sığınma evine yerleştirme talebini daha önce sığınma evinde gördüğü şiddet nedeniyle reddeden ve Türkiye’de can güvenliği olmadığı için bir an önce gitmek isteyen Derya’ya, oturmaya devam etmesi halinde polisler tarafından götürüleceği söylenmişti. Bu uyarıdan bir gün sonra Derya’dan haber alınamadı.

AVUKAT ÇELİK: EMNİYETTEN HABER YOK, KARAKOLLARA BAKIYORUZ

Ankara Barosu avukatlarından Av. Ayşe Çelik, Birleşmiş Milletler’in, İnsan Kaynağı Geliştirme Vakfı’nın (İKGV) ve Göç İdaresi’nin konu ilgili bilgisi olmadığını aktardığını söyledi. Polisin götürdüğü iddiası üzerine Derya’yı emniyette aradıklarını anlatan Çelik, herhangi bir sığınma evine yerleştirildiği takdirde Derya’nın telefonunu kullanabileceğini dile getirdi.

İlgili kurumlardan bilgi alamadıklarını belirten Çelik, “Derya’nın oturma eylemi yaptığı Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği yakınlarındaki Yıldız Karakolu’ndan ulaşamadık. Emniyetten de Derya ile ilgili bilgi yok. Şu an ilçe karakollarına bakıyoruz. Umarım İdari Gözetim Merkezi’ne götürmemişlerdir” dedi.

Uzun süredir dışarıda beklediği ve sağlıklı beslenemediği için de sağlık sorunları yaşayan Derya, sık sık hastaneye kaldırılıyordu.

birleşmiş milletler GÖÇ idaresi iran
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası