Kaboğlu: AİHM kararlarına 12 Eylül askeri yönetimi bile sırt çevirmedi

CHP İstanbul milletvekili, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, AİHM'nin Demirtaş kararı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Kaboğlu: AİHM kararlarına 12 Eylül askeri yönetimi bile sırt çevirmedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Anayasa Komisyonu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Selahattin Demirtaş hakkında verilen AİHM kararının tartışmasız bağlayıcı olduğunu söyledi. 12 Eylül askeri yönetiminin bile Avrupa Sözleşmesi’ne sırt çevirmediğini söyleyen Kaboğlu, “Bu bir tür Türkiye'nin devlet ötesi uluslararası hukuk anlamında Anayasasıdır” dedi.

‘TÜRKİYE, AVRUPA İNSAN HAKLARI MEKANİZMASININ KURUCU ÜYESİDİR’

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, yazılı açıklama ile Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı tanımadığına yönelik açıklamalarını eleştirdi. Kaboğlu, Türkiye’nin 70 yıl önce kurulan Avrupa İnsan Hakları mekanizmasının kurucu üyeleri arasında olduğunu hatırlatarak, “Her siyasal akım buna katkıda bulunmuştur. Bu da Türkiye Cumhuriyeti olarak açık bir tehahüdün altına girdiğimizi gösterir” dedi.

12 Eylül askeri yönetiminden örnek veren Kaboğlu, “O dönemde bizdeki askeri yönetimler bile buna sırt çevirmemiştir” diyerek “Nasıl Türkiye'deki Anayasa'ya hiçbir siyasal parti itiraz edemiyorsa Avrupa Sözleşmesi de buna benzetilebilinir. Bu şekilde bir tür Türkiye’nin devlet ötesi uluslararası hukuk anlamında Anayasasıdır” ifadelerini kullandı.

'ERDOĞAN HAKKINDA HUKUKİ MEKANİZMA BAŞLATILABİLİR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamayı bir talihsizlik olarak niteleyen Kaboğlu, “Hemen belirteyim Anayasa madde 138 ‘mahkeme kararı bağlayıcıdır, yasama-yürütme ve yargı organları buna uymak zorundadır’. Tersini düşünmek bu kararın uygulanmasını engellemeye çalışmak Anayasanın 138. maddesinin son fıkrasını ihlal etmek anlamına gelir ve bunu engellemeye çalışanlar hakkında da bir hukuki mekanizma işletilebilinir. Tabii ki önemli olan bu aşamaya getirilmemesi” dedi.

'TÜRKİYE ADINA TALİHSİZ BİR İLK!'

Erdoğan'ın yaptığı nitelemeler sonrasında mahkemenin kararını verdiğini ve bunun bağımsız olduğunun ifade edildiğini söyleyen Kaboğlu, “Son örneğini Rahip Brunson kararında gördük. 70 yıllık Avrupa Konseyi tarihinde ve 28 yıllık Avrupa Mahkemesi’nin Türkiye’nin tanıdığı dönemden beri bir ilktir ve bu da bir talihsizliktir ülkemiz adına” şeklinde konuştu.

Ağustos 2014’ten bu yana Anayasasızlaştırma sürecinin Erdoğan öncülüğünde yapıldığını da ifade eden Kaboğlu, “Sayın Demirtaş’ın serbest yargılanmasını sağlamalıdırlar. Tabii hukuka saygımız gereği bu konuda görevin mahkemeye düştüğünü ve muhatap mahkemenin ilgili ağır ceza mahkemesinin bu konuda onun tahliye kararını vermesi gerektiğini bir kez daha belirtelim” dedi.

erdoğan türkiye anayasa ibrahim kaboğlu chp selahattin demirtaş aihm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası