Abdullah Cömert'i katleden polise ödül gibi ceza

Abdullah Cömert'i öldüren polise 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verilmesine tepki gösteren ağabeyi Adnan Cömert karara karşı her türlü hukuki yola başvuracaklarını açıkladı.

Abdullah Cömert'i katleden polise ödül gibi ceza

Hatay'da Gezi eylemleri sırasında polisin attığı gaz kapsülü nedneiyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert'in ölümüne ilişkin 19 Kasım'da Balıkesir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık polis Ahmet Kuş'a 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verdi. Cömert'in ağabeyi Adnan Cömert ve Avukat Hatice Can verilen karara tepki gösterdi.

'AİHM'E BAŞVURACAĞIZ'

Mezopotamya Ajansı'na yaptığı açıklamada, davanın başından beri sanık polisin 'olası kast' iddiasının yeterli olmadığını 'kasten öldürme' iddiasıyla ceza alması gerektiğini ifade eden Cömert'in aile avukatı Avukat Hatice Can, ancak sanık polis Ahmet Kuş'un  'bilinçli taksir' iddiasıyla 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildiğine dikkat çekti. Sanığın kamu görevlisi olduğu için yasalarca korunduğunu belirten Can, verilen cezayı temyiz edeceklerini ifade ederek, "Tüm iç hukuk yollarına başvuracağız. İstenilen ceza verilmediği takdirde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağız" dedi.

'EMİR VEREN KAMU GÖREVLİLERİ YARGILANMADI'

"Güvenlik güçlerinin asli görevi, vatandaşın güvenliğini ve can güvenliğini korumaktır" diyen Can, sanık polisin evine giden Cömert'i hakaret ederek, gaz kapsülüyle öldürdüğünü dile getirdi. Emir veren kamu görevlilerin yargılanmadığını aktaran Can, kamu görevlilerin yargılanmasına ilişkin AİHM'e başvurduklarını söyleyerek şöyle devam etti:

"Davanın ilk görüldüğü zaman mahkeme gaz kapsülünü 'öldürücü' diye nitelemediği için ceza, 'yaralama kastıyla ölüme neden olmaktan' verildi. Sanık 13 yıl 4 ay ceza almıştı. Bunun üzerine hem duruşma savcısı hem de Cömert ailesinin avukatları olarak kararı, sanık aleyhine temyiz ettik. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise suçu, 'bilinçli taksir' olarak niteledi. Yargıtay da bu görüşe uyarak kararı bozdu. Mahkemenin de bozma kararına uymasıyla yapılan yeniden yargılama sonucunda 19 Kasım'da görülen duruşmada sanığa 'bilinçli taksirden' cezaya hükmedildi. Ceza, bu suça en üst sınırdan verildi; ancak mahkeme tutuklamaya hükmetmedi. Kararı temyiz edeceğiz. Sanığın hak ettiği cezayı alması için hukuk mücadelemiz devam edecek."

'ADALET BEKLEDİK AMA ADALET YOK'

Kardeşinin Hatay'da 3 Haziran 2013'te polisin attığı gaz kapsülüyle öldürdüğünü hatırlatan Cömert'in ağabeyi Adnan Cömert de, adalet için bin 300 kilometre mesafede bulunan Balıkesir'e gittiklerini ekleyerek şunları söyledi:

"Devletten adalet bekliyorduk. Ama adalet yok" diyen Cömert, sanık polise verilen cezanın kamu vicdanını yaraladığını ve dolayısıyla adalete inançlarının kalmadığının altını çizdi. Cömert, "Bir kez daha Cumhurbaşkanı'na seslenmek istiyorum. Cumhurbaşkanı her zaman 'tarafsız ve bağımsız bir yargı yarattık' diyor. Hayır, taraflı ve bağımlı bir yargı yarattınız. Kardeşimizi öldürdüler, bizi de sanık durumuna düşürdüler. Davayı, Hatay'da Balıkesir'e taşıdılar. Bizler adalet bekliyorduk. Ama adalet yerini bulmadı. Adalet yok. Adalet taraflı ve bağımlı."

abdullah CÖMERT
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası