Kılıçdaroğlu'ndan Demirtaş yorumu: AİHM kararına uymamız lazım

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Selahattin Demirtaş ile ilgili verilen karara bir yorum da Kılıçdaroğlu'ndan geldi.

Kılıçdaroğlu'ndan Demirtaş yorumu: AİHM kararına uymamız lazım

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Eski Eş Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği tahliye edilmesi yönündeki kararla ilgili  “AİHM kararına uymamız lazım. Ama gönül isterdi ki bu kararı Anayasa Mahkemesi verebilsin” değerlendirmesinde bulundu.
 
Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya, köşesinde Kılıçdaroğlu’nun bu konudaki sözlerine yer verdi. Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın "AİHM'in verdiği kararlar bizi bağlamaz, biz karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz" sözleriyle tepki gösterdiği AİHM kararıyla ilgili şunları söyledi:

“Dünyada hukuk devletine saygılıyız… Hukuk devletine saygılı yönetim var algısını yaratmak istiyorsak, AİHM kararına uymamız lazım; uyuyoruz da zaten. Veya onun karşılığında tazminat ödeniyor. Dolayısıyla kararın içeriğini görmeden, bilmeden bir şey diyemem. Ama gönül isterdi ki bu kararı Anayasa Mahkemesi verebilsin; öncelikle görüşüp bir hukuksuzluk, haksızlık varsa önce o ortaya koyabilseydi...”

kemal kılıçdaroğlu aihm avrupa insan hakları mahkemesi hdp chp selahattin demirtaş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası