AİHM, Demirtaş kararını açıkladı: Tutukluluğuna derhal son verilmeli

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Selahattin Demirtaş'ın avukatları tarafından yapılan başvuruyu karara bağladı.

 AİHM, Demirtaş kararını açıkladı: Tutukluluğuna derhal son verilmeli

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluk haline ilişkin başvuruyu karara bağladı. AİHM Demirtaş'ın tutukluluğuyla ilgili hak ihlali kararı verdi. AİHM Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğuna son verilmesi için gereğinin yapılması gerektiğini karara bağladı. 

AİHM, tutukluluğun devam etmesini haklı kılan yeni gerekçeler ve kanıtlar ileri sürülmedikçe tutukluluğun mümkün olan en kısa tarihte sonlanmasını talep etti. Karara göre Türkiye 10 bin euro manevi tazminat ile 15 bin euro yargılama gideri ödeyecek.

Demirtaş temsil eden Benan Molu, "AİHM, Selahattin Demirtaş'ın özgürlük ve güvenlik hakkının ve seçim hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, Türkiye'ye karşı ilk kez, 18. maddeden ihlal buldu ve 'siyasi nedenlerle' tutuklandığını tespit etti. Demirtaş'ın serbest bırakılması gerekiyor" açıklamasını yaptı

 

İHAM, Selahattin Demirtaş'ın özgürlük ve güvenlik hakkının ve seçim hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, Türkiye'ye karşı ilk kez, 18. maddeden ihlal buldu ve "siyasi nedenlerle" tutuklandığını tespit etti. Demirtaş'ın serbest bırakılması gerekiyor.

— Benan Molu (@BenanMolu) 20 Kasım 2018

 

 

IŞIL KARAKAŞ'IN KARŞI OY KULLANDIĞI 18. MADDE NE DİYOR?

Bu arada, Türkiyeli Yargıç Işıl Karakaş, 18. madde ihlali ile ilgili olarak karşı oy kullandı. AİHM'in Türkiye'yle ilgili olarak ilk kez ihlal tespiti yaptığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 18. maddesinde "Anılan hak ve özgürlüklere bu Sözleşme hükümleri ile izin verilen kısıtlamalar öngörüldükleri amaç dışında uygulanamaz" ifadeleri yer alıyor. Dolayısıyla mahkeme kararında Demirtaş'ın tutuklanmasının öngörülen amaç dışında uygulandığına dikkat çekiliyor. 

NE OLMUŞTU?

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, tutukluğunun ‘özgürlük ve güvenlik hakkı’, ‘makul bir süre içinde yargılanma ya da yargılama süresince serbest bırakılma hakkı’ ve ‘serbest seçim hakkı’nı ihlal ettiğini belirterek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru yapmıştı.

AİHM'in Demirtaş'ın başvurusuyla ilgili kararını bugün verdi.

aihm avrupa insan hakları mahkemesi selahattin demirtaş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası