Musa Anter’in katil zanlısı AKP’den aday adayı oldu

Musa Anter cinayeti davasında 5 yıl tutuklu kalan ve JİTEM’ci Abdülkadir Aygan’ın cinayetin faili olarak gösterdiği Hamit Yıldırım, yerel seçimler öncesi AKP’den aday adayı oldu.

Musa Anter’in katil zanlısı AKP’den aday adayı oldu

Diyarbakır’da 20 Eylül 1992’de öldürülen gazeteci ve yazar Musa Anter’in (Apê Musa) ölümüne ilişkin açılan davada katil zanlısı olarak yargılanan Hamit Yıldırım, Şırnak merkeze bağlı Kumçatı Belde Belediyesi Başkanlığı için AKP’den aday adayı oldu. 90’lı yıllarda bölgede koruculuk yapan Yıldırım’ın 3 gün önce adaylık için resmi başvuruda bulunduğu öğrenildi.

Mezopotamya'da yer alan habere göre, JİTEM’ci Abdülkadir Aygan tarafından Anter cinayetinin faili olarak gösterilen Yıldırım, 29 Haziran 2012’de gözaltına alındıktan sonra tutuklanmış ve 5 yıllık tutukluluk süresi dolduğu için geçtiğimiz yılın Haziran ayında tahliye edilmişti.

İTİRAFÇI AYGAN: MUSA ANTER'İ, YILDIRIM ÖLDÜRDÜ

İtirafçı Aygan verdiği bir röportajda Yıldırım hakkında şu ifadeleri kullanmıştı:

Hamit Yıldırım geldiğinde heyecanlıydı. Herkes de silah vardı. Tabanca vardı üzerinde. Şırnaklı Hamit Yıldırım’a umman isimli 9 milimetrelik 14’lü bir silah verilmişti. ‘Niye yanımıza getirmedin’ diye sordum. O da, ‘Şüphelendiler o yüzden vurmak zorunda kaldım. Vurmak zorunda kaldım’ dedi.

Hamit Yıldırım’ın fotoğrafını teyit eden Aygan, “Katil bu. Cemil Işık’ın adamıydı. Şırnaklı Hamit olarak biliniyordu. Şırnak merkez Kumçatı’lı Şırnaklı Hamit Yıldırım olarak JİTEM ve Yeşil’in görevlendirdiği kişi buydu. Kesin olarak teşhis ediyorum. Cinayetten bir sene önce ve 9 sene sonra çekilen fotoğraflar aynıdır. İnce ve uzundur. O zaman gömlek giymiş ve tabancayı gömleğin altına koymuştu. Olay gecesini hatırlayınca sinirlerime hakim olamıyorum yazık ya” demişti.

musa anter akp abdülkadir aygan hamit yıldırım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası