Ayhan Bilgen'den istifa hazırlığı

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Uludere (Roboski) davası sürecindeki tartışmalar nedeniyle istifa etmeye hazırlanıyor. Bilgen, istifa etmek üzere talebini parti kurullarına ileteceğini belirtti.

Ayhan Bilgen'den istifa hazırlığı

Gazete Duvar'dan Özlem Akarsu Çelik'in haberine göre, Ayhan Bilgen’in parti yönetim organlarından istifa kararını eş başkanlara telefonda bildirdiği bugün de yüz yüze görüşerek görevini bırakacağı öğrenildi.

Bilgen’in dün gece Twitter ‘dan attığı mesajı daha sonra silmesi istifadan vazgeçtiği şeklinde yorumlanmıştı. Ancak Bilgen’in kararının arkasında durduğu ve gerekçesinin de Twitter paylaşımında ifade ettiği gibi Roboski katliamı davası konusundaki problemler olduğu belirtiliyor.

ROBOSKİ DAVASI SÜRECİ

2011 yılında Şırnak Roboski’de 34 sivil hayatını kaybetmişti. Roboski ile ilgili başvurunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından kabul edilemez bulunması ise ailelerin tepkisine yol açmıştı. Dava dosyasıyla ilgilenen avukatların yasal başvuru süresini kaçırdığı ortaya çıkmış, bu durum tartışmalara neden olmuştu.

Ayhan Bilgen’in kararının arkasında da, Roboski ailelerinin eleştirdiği Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi’nin 11 Kasım 2018’de yeniden baro başkanlığına seçilmesi olduğu yorumu yapılıyor.

Ayhan Bilgen‘in yakın çevresine "Roboskili ailelere bir söz verdim ve yerine getiremedim. Yaşananları kendime izah edemezken onlara nasıl izah edeceğim. Vicdanımın bir nebze olsun rahatlaması için böyle bir karar aldım" dediği öğrenildi.

HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, partinin yönetim organlarından istifa edecek ancak milletvekilliği sürecek.

ayhan bilgen hdp roboski istifa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası