Trump açıkladı: Anlaşmadan çekiliyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya ile yaptıkları Nükleer Silah Anlaşmasından çekileceğini açıkladı.

Trump açıkladı: Anlaşmadan çekiliyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Rusya arasında imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekileceğini açıkladı.

​Trump, Nevada’da yaptığı seçim konuşmasının ardından, gazetecilere Rusya ve Çin’in yeni bir anlaşma yapmaması durumunda ABD’nin nükleer silah üreteceğini söyledi ve şöyle konuştu:

“Rusya yıllardır anlaşmayı ihlal ediyordu ve Başkan Barack Obama’nın neden bu konuyu müzakere etmediğini ya da neden anlaşmadan çekilmediğini bilmiyorum. Biz anlaşmaya saygı gösterdik ancak Rusya ne yazık ki bu saygıyı göstermedi bu nedenle anlaşmayı feshedeceğiz.”

RUSYA: ABD'NİN ŞANTAJ GİRİŞİMİ

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rusya'nın anlaşmayı ihlal ettiğine dair suçlamaların ise temelsiz olduğunu, bu suçlamalarla ABD'nin kendi ihlallerini örtbas etmeye çalışıyor izlenimi yarattığını söyledi.

ABD'nin şantaj girişimlerinden endişe duyduklarını söyleyen Ryabkov, “Moskova'yı stratejik istikrar konusunda taviz vermeye ikna etmeye çalışan Washington'ın bu eylemlerini kınadığını” ifade etti.

ABD'nin anlaşmalardan tek taraflı olarak çekilmesi halinde Rusya'nın askeri seçenekler de dahil bir dizi karşı önlem alacağını ve Anlaşma ile ilgili sorunların çözülmesi için ABD ile diyalogda ısrarcı olacaklarını vurguladı.

Soğuk Savaş döneminde, 1987’de, Sovyetler Birliği ile ABD arasında imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması, nükleer savaş tehdidini azaltmaya dönük atılmış en önemli adımlardan biri olarak gösteriliyor.

trump abd rusya nükleer anlaşma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti