Suudi makamlar cinayeti kabul etti

Suudi Arabistan resmi makamları, Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede sırasında öldüğünü duyurdu.

Suudi makamlar cinayeti kabul etti

Suudi Arabistan'ın resmi makamları, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluk içinde yaşanan arbede sırasında öldüğünü itiraf etti. Suudi Arabistan, Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul Konsolosluğu’nda hayatını kaybetmesiyle ilişkili olarak 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

CEMAL KAŞIKÇI 2 EKİM’DEN BERİ KAYIP

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve Batı medyasında Ortadoğu ile ilgili haberleriyle tanınan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim’de resmi işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra ortadan kaybolmuştu.

Suudi Arabistan Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma neticesinde, Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na geldiği sırada burada bulunan “başka Suudi vatandaşlarla tartışmaya başladığı, tartışmanın arbedeye dönüştüğü ve bunun sonucunda Kaşıkçı’nın hayatını kaybettiği” belirtildi.

18 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Suudi Arabistan Başsavcılığı’nın dosya hakkındaki soruşturmasının sürdüğü ve olayla ilişkili 18 Suudinin gözaltına aldığı aktarıldı. Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölümünde parmağı olan herkesten hesap sorulacağını ve adaletin sağlanacağını duyuran savcılığın, “ulaştığı tüm gerçekleri paylaşacağı ve sorumluları adalet karşısına çıkarma” hazırlığında olduğu ifade edildi.

KRALİYET KARARNAMESİ İLE ÜST DÜZEY İSTİHBARAT YÖNETİCİLERİ GÖREVDEN ALINDI

Bu gece yayımlanan kraliyet kararnamesiyle, Suudi Arabistan Genel İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asiri görevden alındı. Bunun yanı sıra Suudi Arabistan üst düzey 3 istihbarat görevlisinin de görevden alındığı bilgisi paylaşıldı.

Sputnik’in haberinde, Suudi Arabistan Genel İstihbarat Başkanlığı’nın yeniden yapılandırılması için Veliaht Prens Muhammed bin Selman başkanlığında bakanlık komitesi kurulmasının kararlaştırıldığı aktarıldı.

cemal kaşıkçı suudi suudi arabistan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti