Cumartesi Anneleri: 'Asla vazgeçmeyeceğiz'

Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 705. haftasında polis ablukasına rağmen İHD şube binası önünde açıklama yaptı, bu esnada basın mensuplarının görüntü alması da engellendi.

Cumartesi Anneleri: 'Asla vazgeçmeyeceğiz'

27 Mayıs 1995'ten bu yana her Cumartesi günü Galatasaray Meydanı'nda oturma eylemleri düzenleyerek, gözaltında kaybolan yakınlarını ve faili meçhul siyasi cinayetlere kurban giden yakınlarının faillerini arayanlardan oluşan Cumartesi Anneleri ve Cumartesi İnsanları'nın eylemin 700. haftasında İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu'nun emriyle yasaklanan eylemin yapılmasına 705. haftada da izin verilmedi.

Cumartesi Anneleri ve Cumartesi İnsanları, İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla yaşanan engel nedeniyle açıklamalarını İnsan Hakları Derneği (İHD) binasının önünde okudu.Cumartesi Anneleri'nin basın metni okunurken gazetecilerin görüntü alması polis tarafından engellendi. Basın mensupları ile aileler arasına polisin barikat olması nedeniyle birçok basın mensubu İHD'nin içinden görüntü almaya çalıştı. Diğer basın mensupları ise etkinliği uzaktan görüntülemek zorunda kaldı.

"Anayasal hakkımızı kullanarak barışçıl toplanma ve basın açıklaması yaparak düşünce ve ifade özgürlüğümüzü kullanma hakkımız ihlal ediliyor" diyerek Cumartesi Anneleri'ne yaşatılanlara tepki gösteren kayıp yakını Besna Tosun'un okuduğu açıklamada Abdülmecit Baskın'ın 25 yıl önce gözaltında kaybedilmesinin akıbeti soruldu. Tosun şunları söyledi:

" AİHS'in her türlü kötü muameleyi yasaklayan 3. maddesi Anayasanın 17. Maddesinde ve Türk Ceza Kanunu'un ilgili maddelerine aykırı bir biçimde sokakta işkenceye tabi tutuluyoruz. Gözaltında kaybedilişin 25. yılında Abdülmecit Baskın dosyasını kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. 41 yaşında 3 çocuk babası olan Abdülmecit Baskın Ankara Altındağ nüfus müdürüydü. 2 Kasım 1993 yılında Ankara'da kendilerini polis tanıtan, polis yelekli telsizli bir ekip tarafından gözaltına alındı. 2 gün sonra cansız bedeni Ankara Gölbaşı mevkiinde bir köylü tarafından bulundu. Ailenin tüm başvuruları etkin bir soruşturma yapılmadan 'kovuşturmaya yer olmadığı' kararıyla sonuçsuz bırakıldı. 26.03.2011 tarihinde özel hareket polisi Ayhan Çarkın'ın anlattıkları olay yeri tutanakları ile karşılaştırıldı. İfadeler ile yer gösterme tutanaklarının örtüştüğü savcılık dosyasına eklendi. "

'ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ' 

" 2011 yılında Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde e açılan davada bugüne kadar hiçbir ilerleme kaydedilmedi. Abdülmecit Baskın'ın gözaltına alınışının 25. yılında adil bir yargılama sonucunda dava dosyasında isimleri bulunan sanıkların cezalandırılmalarını istiyoruz. Abdülmecit Baskın için, tüm kayıplarımız için adalet istiyoruz. Kayıplarımızdan ve Galatasaray Meydanı'ndan asla vazgeçmeyeceğiz. "

Aileler, basın metninin okunmasının ardından bir kez daha Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşe geçmek istedi ancak polis yürüyüşe izin vermedi.

Cumartesi Anneleri'nin 705'inci hafta gerçekleştirmek istediği etkinliğe Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Ali Şeker, önceki dönem milletvekillerinden Zeynep Altıok ile İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı.

 

Cumartesi Anneleri 705Hafta https://t.co/T8DSvgwH6o

— Cumartesi Anneleri (@CmrtesiAnneleri) 29 Eylül 2018

 

 

cumartesi anneleri cumartesi insanları galatasaray meydanı ali şeker canan kaftancıoğlu ihd insan hakları derneği chp berna tosun abdülmecit baskın
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi