Meteoroloji 'Kırbaç Kasırgası' için uyardı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Akdeniz'den gelen ve Ege kıyılarında etkili olması beklenen 'Kırbaç Kasırgası'na karşı alınması gereken önlemler konusunda uyarılarda bulundu.

Meteoroloji 'Kırbaç Kasırgası' için uyardı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Akdeniz'de başlayıp, Ege kıyılarını etkisi altına alacak olan ve saatteki hızı 200 kilometreye kadar çıkması beklenen “Kırbaç Kasırgası" konusunda uyarılarda bulundu. 

Meteeoroloji'den yapılan uyarıda, pazar günü birçok şehirde çok kuvvetli ve şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiği, sel su baskını, yıldırım, hortum, ulaşımda oluşacak aksamalar için dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“ Orta Akdeniz üzerinde oluşan tropik fırtınanın, Pazar günü ülkemizin batı kesimlerini etkilemesi bekleniyor. Bu sistemle birlikte Ege'nin batısında İzmir, Muğla, Aydın ve Manisa, Marmara'nın batısında Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne'nin güneyi ile batı kesimleri ile İstanbul yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli, Çanakkale ve Muğla ile İzmir ve Balıkesir'in batı kesimlerinde yer yer aşırı (100 kg/m2 üzeri) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Sel, su baskını, yıldırım, hortum, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. ”

'İNSANLAR VE HAYVANLAR ZARAR GÖREBİLİR’

Meteoroloji, ev ve iş yerlerinde oluşabilecek yıkımlara karşı da uyarılarda bulundu. Bu konuda şu uyarılarda bulunuldu: 

“ İnsanlar ve hayvanlar savrulan veya düşen parçalardan zarar görebilir. Bina ve evlerin kiremitleri, çatı kaplamaları veya iyi inşa edilmemiş çatıları uçabilir. Çatılardaki bacalar yıkılabilir, televizyon, uydu antenleri ve güneş enerjili su ısıtma sistemleri düşebilir. Yere sabitlenmemiş karavanlar ve temelsiz prefabrik yapılar yerlerinden oynayabilir veya devrilebilir. Minareler ve direkler devrilebilir. Tabelalar, trafik işaretleri ve trafik lambaları kopabilir, ağaç dalları kırılabilir ve kökü sağlam olmayan ağaçlar yerinden sökülebilir. Seralarda çerçevelerin kırılması ve bükülmesi, camların kırılması veya plastik örtülerin yırtılması şeklinde hasarlar görülebilir. Elektrik telleri zarar görebilir. Balık çiftliklerinde kuvvetli rüzgar, dalga veya deniz kabarması sebebiyle balıkların bulundukları kafesler zarar görebilir. Deniz dalgası veya kabarması sebebiyle plaj ve sahil şeritlerinde hasar ve su baskınları oluşabilir. ”

kasırga meteoroloji ege
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi