Erdoğan - Merkel toplantısında 'Gazetecilere Özgürlük' protestosu

Erdoğan'ın, Berlin'de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesi sonrası yapılan ortak basın toplantısına Can Dündar sorusu ve bir gazetecinin protestosu damga vurdu.

Erdoğan - Merkel toplantısında 'Gazetecilere Özgürlük' protestosu

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düzenlediği ortak basın toplantısında ikiliye yöneltilen sorular yoğunluklu olarak Türkiye'deki insan hakları ihlalleri ve tutuklu gazeteciler oldu.

ERDOĞAN: 'YARGIYA SAYGI DUYUYORUZ'

Türkiye’de tutuklu 74 yaşındaki Enver Altaylı sorusuna Merkel, şu yanıtı verdi:

“ Belki tekrar bu somut vakalara dönebilirim. Mesela bazı vakalarda iddianamenin çok uzun süre hazırlanmamış olmasını konuştuk. Çok muğlak bir durum ortaya çıkıyor. Yargının bağımsızlığına karşı saygımız sonsuzdur ama bazı süreçlerin farklı olmasını dilerdik. Darbe konusuna gelince, şiddetle kınıyoruz. Çok net ifade ettik. Bizzat Türkiye'ye ziyarete geldim. TBMM'ye gittim. Hepsi bu darbe girişimiyle bağlantılıydı. Şimdi biz bu alanda daha çok bilgi edinmek için temaslarımızı sürdürüyoruz. Ama bu Gülen hareketini PKK'yla aynı seviyede değerlendirme durumunda değiliz, daha çok bilgiye ihtiyacımız var. ”

Konuyla ilgili Erdoğan ise şunları söyledi:

“ Ne ben, Almanya'nın hukuk sistemini eleştirme hakkına sahibim ne de siz Türk yargı sistemini eleştirme hakkına sahipsiniz. Çünkü yargılar bağımsızdır, verdikleri karara saygı duyulur. Kendi ülkemde bile beğenmediğim kararlar olmuştur ama uymak durumunda kalmışızdır. Saygı duyarım, duymam o ayrı bir konu. Türk yargı sisteminin Alman vatandaşları hakkında tutuksuzluk kararını aldığı kişiler olmuştur. Tutuksuz yargılama kararı verdiği olmuştur ve serbest bırakmıştır. İsim verdiniz, Enver Altaylı. Acaba geçmişinde bu kişinin neler olduğunu bilir misiniz diye sorsam. İstihbarat sistemi içinde dolaylı yer aldığını söylesem acaba bilir misiniz? Türk yargısı niçin acaba bu kişiyi tutuklamış. Biz yargıya saygı duymak durumundayız. ”

MERKEL: 'CAN DÜNDAR KONUSUNDA İHTİLAF VAR'

Bir gazeteci "akreditasyonu olduğu halde 'Erdoğan beni bahane edip toplantıyı iptal edecek' diyerek, basın toplantısına katılmayan gazeteci Can Dündar hakkında soru yöneltti.

Dündar hakkında Erdoğan ile fikir ayrılığını olduğunu söyleyen Merkel şunları söyledi:

“ Dündar konusunda belli ihtilafların olduğu açıkça ortada. Kendisi karar verdi katılmamaya çok net bir şekilde. Yanlış anlama olmasın diye söylüyorum. Akreditasyon için belli bir hukuki zemin vardı. Kimin soru sorma hakkı var, yok diye ikiye bölünmüşlük yok. Çok sayıda gazeteci var. Kendisi katılmama kararı vermiştir. Sayın Cumhurbaşkanı ve benim görüşlerimin farklı olduğunu kabul edebilirim. Süreklilik taşıyan bir süreç içindeyiz ve geçtiğimiz günlerde çözüme ulaştırabildiğimiz vakalar da oldu. Büyük ilerleme vardır diyorum. ”

Erdoğan ise, gazeteci Dündar için şunları söyled:

“ Bir ajan olduğunu, devletin sırlarını ifşa eden bir kişi olduğunu ve 5 yıl 10 aya mahkum edildiğini biliyorsunuzdur. Bir boşluğu fırsat bilerek, kaçarak Almanya’ya gelmiştir. Şu anda bir kişi Türk yargısına göre bir mahkumdur. Devletin sırlarını ifşa etmiştir. Bir diğer konu bizim Almanya ile suçluların iadesi anlaşmamız vardır. Bizim böyle bir suçlunun iadesini istemek en doğal hakkımızdır. Aynı durum Almanya için de geçerli olabilir. Biz de böyle birisi olsa burada yargılanmış mahkum olsa, böyle bir şey benim başıma gelse, ben veririm. ”

GAZETECİ SALONDAN ÇIKARILDI

Erdoğan ve Merkel’in basın toplantısı sırasında ilginç bir gelişme yaşandı. Erdoğan'ın "Yargıya saygı duymak zorundayız." cümlesini tamamladığı esnada, üzerinde “Gazetecilere Özgürlük” tişörtü bulunan Avrupa Postası Genel Yayın Yönetmeni Adil Yiğit görevliler tarafından kolundan tutularak salondan çıkarılması dikkat çekti.


 

erdoğan merkel gazeteci can dündar enver altaylı protesto
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası