Zarakolu hakkında kırmızı bülten kaldırılmadı

Ragıp Zarakolu'nun yargılandığı davada daha önce çıkarılan kırmızı bülten kararı kaldırılmadı.

Zarakolu hakkında kırmızı bülten kaldırılmadı

2011 yılında Barış ve Demokrasi Partisinin Siyaset Akademisi’nde yaptığı konuşma nedeniyle, “terör örgütüne yardım ve yataklık” suçlamasıyla yargılanan Ragıp Zarakolu’nun aralarında Profesör Büşra Ersanlı ve yazar ve ilahiyatçı İhsan Eliaçık’ın da bulunduğu çok sayıda sanıkla birlikte yargılandığı davanın görülmesine İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmada Zarakolu’nun avukatı Sennur Bayboğa, Zarakolu’nun İsveç’te yaşadığını hatırlatarak ifadesinin istinabe yoluyla orada alınabileceğini belirtti ve bu yolla savunmasının alınması talebini yineledi. Mahkeme ise Zarakolu hakkında istenen cezanın üst sınırının beş yıldan uzun olmasını gerekçe göstererek istinabe yönteminin uygulanamayacağını belirtti.

Bayboğa, Zarakolu hakkında daha önce çıkarılan yakalama emri ve Interpol kırmızı bülten başvurusunun kaldırılmasına dair de talepte bulunduğunu ancak bu talebinin sonucuna dair kendisine herhangi bir bildirimde bulunulmadığını belirtti. Ara kararını açıklayan mahkeme, avukat Baybuğa’nın yakalama emri ve kırmızı bülten başvurusunun kaldırılmasına yönelik taleplerinin bir üst mahkeme olarak görev yapan İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce reddedildiğini ancak red kararının Baybuğa’ya tebliğ edilmediğinin görüldüğünü belirterek kararın tebliğine hükmetti.

Mahkeme, Zarakolu’nun savunmasının alınması için çıkarılan yakalama kararının infazının ve kırmızı bülten başvurusu ile Zarakolu’nun İsveç’ten iadesi için düzenlenen talepnamenin neticelenmesinin beklenmesine karar verdi.

Mahkeme ayrıca savunmaları alınmayan ve avukatlarınca bir sonraki duruşmada hazır edilecekleri belirtilmeyen sanıklar hakkında da savunmaların alınmasına yönelik yakalama emri çıkarılmasına karar verdi. Bu sanıklar arasında BDP Siyaset Akademisi’nde konuşma yapan ve Ekim 2011’de aynı soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan İhsan Eliaçık da bulunuyor. Dava 30 Kasım’a ertelendi.

Kaynak

ragıp zarakolu ihsan eliaçık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi