Aziz Sancar bursunun sahibi Nazlı Değer oldu

Genç genetik bilim insanı Nazlı Değer, ABD’de Aziz Sancar ile DNA’yı araştıracak

Aziz Sancar bursunun sahibi Nazlı Değer oldu

Bilkent Üniversitesi’nde kanser üzerine araştırmalar yapan Nazlı Değer, Türkiye'de Fulbright Eğitim Komisyonu’ndan Aziz Sancar bursu almaya hak kazandı. Değer, ABD'deki Kuzey Karolina Üniversitesi’nde Aziz Sancar ile kanserin yanı sıra DNA hasarları ve onarımı üzerine araştırmalar yapacak. Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, "Nazlı ile DNA onarımı ve kanseri tedavi etmek için bu onarımın nasıl yapılabileceği üzerine çalışacağız, doktora programında 4 yıl bir araya geleceğiz” dedi. Nazlı Değer ise, ”Bursu iyi şekilde değerlendirmek ve döndüğümde Türkiye'ye faydalı olmak için elimden geleni yapacağım" diye konuştu.

Nazlı Değer ise, Fulbright Eğitim Komisyonu’nca sağlanan bursa başvurduktan sonra mülakat sürecini geçtiğini ve Sancar'ın bulunduğu Kuzey Karolina Üniversitesi’nde doktora yapmaya hak kazandığını dile getirdi. Halen Bilkent Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine devam eden ve kanser üzerine araştırmalar yapan Türk bilim insanı Değer, ağustos ayında ABD'deki Kuzey Karolina Üniversitesi’nde, Aziz Sancar ile DNA hasarları ve onarımı üzerine çalışacağını belirtti. Doktora bursunu kazandığı için mutlu ve gururlu olduğunu söyleyen Değer, "Bursu iyi şekilde değerlendirmek ve döndüğümde Türkiye'ye faydalı olmak için elimden geleni yapacağım" dedi.

Değer, bursu kazandıktan sonra Sancar ile e-posta yoluyla iletişim kurduğunu belirterek, Nobel ödüllü bilim insanının kendisini Kuzey Karolina Üniversitesi’ne kabul edildiği için tebrik ettiğini aktardı.

aziz sancar bilkent nazlı değer fullbright burs
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Meteoroloji 'Kırbaç Kasırgası' için uyardı
Meteoroloji 'Kırbaç Kasırgası' için uyardı
Bursa’da bir kadın bir erkek tarafından yakılarak öldürüldü
Bursa’da bir kadın bir erkek tarafından yakılarak öldürüldü