Örgüt üyelerine ekmek verdiği iddiasıyla 10 yılla yargılanıyor

86 yaşındaki Hasan Yaşar hakkında 'PKK’lilere ekmek verdiği' iddiasıyla 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

Örgüt üyelerine ekmek verdiği iddiasıyla 10 yılla yargılanıyor

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, Mardin’in Ömerli ilçesine bağlı Harmankaya (Kewarexî) köyünde yaşayan 86 yaşındaki Hasan Yaşar, 2017 yılının Temmuz ayında hakkında "ihbar" olduğu gerekçesiyle evine yapılan baskın sonucu, 10 kişi ile birlikte gözaltına alındı. Bir kulağı tamamen işitmeyen, diğer kulağı çok ağır işiten, bir gözü neredeyse görmeyen ve yürümekte güçlük çeken Yaşar, "PKK’lilere ekmek verdiği" iddiasıyla 2 gün gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yaşar hakkında örgüte yardım ettiği gerekçesiyle, 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istenerek iddianame hazırlandı.

"TALEBELERE EKMEK VERMİŞİM"
Yaşar’ın yargılandığı Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, köyünden kalkarak, duruşma salonu kapısının önüne gelen ilk kişi olan Yaşar, duruşmaların uzamasından kaynaklı mesai bitimine kadar beklemek zorunda kaldı.

Yargılanma gerekçesini, “İhbar etmişler, talebelere ekmek vermişim” şeklinde açıklayan Yaşar, 6 yıl önce eşinin yaşamını yitirmesinin ardından kapısına gelen herkese ekmek verdiğini belirtti. Hayat hikayesine kısmen değinen Yaşar, devamla şunları söyledi:

“90’lı yıllarda köyümüze baskın oluyordu. Köyü terk etmek zorunda kaldık. Adana’ya gittik. Dağlıoğlu mahallesinde yaşıyordum. Çocuklarım halen oradalar. Ama çok önceden eşimle beraber yeniden köye geldim. Tek başıma köyde kalıyorum. Sonra bir gün jandarma geldi beni götürdü. Hakkımda dava açılmış. Şimdi benden ne istiyorlar. Hapse mi atacaklar?” 

"MAHKEME HEYETİ DEĞİŞTİ, SİL BAŞTAN ANLATTI"

Yargılandığı davadaki mahkeme heyetinin değişmesi üzerine tekrar tercüman aracılığı ile savunma yapan Yaşar, sık sık kulaklarının duymadığını söylediği duruşma salonunda kendi bildiğini yaptı ve salonun kapısı önünde anlattıklarını mahkeme salonunda da 3 defa tekrarladı.

Mahkeme heyeti ise Yaşar’ın savunmasını yine, “Üzerime atılı suçlamaları reddediyorum. Beraatımı istiyorum” şeklinde kayıt altına aldı.

Bir sonraki duruşmayı 13 Kasım tarihine erteleyen mahkemeye heyeti, Yaşar’ın “duruşmalardan vareste tutulmasına” (duruşmalara katılmasına gerek olmadığına) karar verdi.

"KAYDET HEPSİNİ"

Duruşma sonrası derdini anlatmaya devam eden Yaşar, şunları söyledi:

“Talebelere ekmek verdiğimi söyleyip, devletten para aldılar. Allah hakkımı yanlarına bırakmasın. Sen de bunları yaz. Kaydet hepsini."

pkk mahkeme Örgüte yardım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi