Merkel, Erdoğan'a verilen yemekte olmayacak

Almanya Başbakanı Merkel'in, Erdoğan için verilecek yemeğe katılmayacağı doğrulandı.

Merkel, Erdoğan'a verilen yemekte olmayacak

ABD'deki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'na katıldıktan sonra Perşembe günü Almanya'ya gidecek olan Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan için verilecek resmi törene pek çok parlamenter katılmayacağını açıklarken, Bianet'in haberine göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın da yemekte olmayacağı kesinleşti. 

Almanya Federal Basın Bürosu, ilk olarak Spiegel Online'ın yazdığı bilgiyi doğruladı ve resmi ziyafet programında Merkel ile Maas'a yer verilmediği görüldü.

'KARAR POLİTİK DEĞİL' İDDİASI

Bianet'in Zeit gazetesi Merkel'in katılmama kararının siyasi olup olmadığı konusunda bir bilgi olmadığını yazarken, başbakanın daha önce cumhurbaşkanı Steinmeier tarafından verilen pek çok resmi yemeğe katıldığı hatırlatıldı. 

Der Spiegel ise Matthias Gebauer imzalı haberinde, "Merkel'in ziyafete katılmama kararının politik bir mesaj olduğunu söylemek zor. Başbakan her resmi yemeğe davet ediliyor. Merkel geçmişte İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve Katar Emiri için verilen davetlere de katılmamıştı" ifadelerini kullandı. 

PARLAMENTERLER BOYKOT EDİYOR

Hür Demokrat Parti'nin meclis grubu dış politika sözcüsü Bijan Djir-Sarai ile Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen ile dört AFD milletvekili Erdoğan için verilecek resmi yemeğe katılmayacaklarını açıklamıştı. 

Bu siyasilere FDP lideri Christian Lindner de katılmıştı. Sol Parti ve Hür Demokrat Parti'den sonra Yeşiller ve Almanya için Alternatif'ten (AfD) bazı politikacılar da Erdoğan'ın ziyareti nedeniyle verilecek resmi yemeği boykot edeceklerini bildirmişti.

AFD meclis grup başkanları Alexander Gauland ve Alice Weidel ile parti eş başkanı Jörg Meuthen ve parti yöneticisi Bernd Baumann da yemeğe katılmayacaklarını ilan eden politikacılar arasında.

Ancak bu tavra karşıt bir tavır dün Yeşiller eski Eş başkanı Cem Özdemir'den geldi. 

CEM ÖZDEMİR KATILACAĞINI AÇIKLADI

Yeşiller eski Eş Başkanı Cem Özdemir Der Tagesspiegel gazetesine verdiği demeçte diğer muhalif politikacıların aksine yemekte olacağını söyledi.

Özdemir, güçlü bir cumhurbaşkanının bile bazı kurallardan kaçamayacağını söyledi ve "O, otoriter politikasının eleştirisini savunan beni görmek ve bana tahammül etmek zorunda olacak" şeklinde konuştu.

erdoğan merkel abd birleşmiş milletler cumhurbaşkanı almanya cem Özdemir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi