Erdoğan: ' ABD'den talep gelirse Trump ile görüşmeyi değerlendiririz'

Erdoğan, ABD'nin New York eyaletinde yapılacak olan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu öncesi havaalanında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan: ' ABD'den talep gelirse Trump ile görüşmeyi değerlendiririz'

Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 73. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) New York kentine gitti. Erdoğan, gitmeden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde bir basın toplantısı düzenleyerek ziyaret hakkında bilgi verdi.

Erdoğan, 3. havalimanı, Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) af tasarısı, 3 Havalimanı'nın açılış tarihi ve ABD Başkanı Donald Trump'la görüşüp görüşmeyeceği konusunda açıklamalarda bulundu. 

'ABD'DEN TALEP GELİRSE...'

Erdoğan, ABD ziyareti sırasında Rahip Brunson'ın tutukluluğunun devam etmesiyle başlayan ikili ilişkilerdeki gergin süreci takiben ABD Başkanı Donald Trump ile görüşüp görüşmeyeceğine yönelik soruya "ABD tarafından talep gelirse değerlendiririz. Şu anda herhangi bir şey söz konusu değil." cevabını verdi.

'BM'DE SURİYE KONUSUNA DİKKAT ÇEKECEĞİZ'

BM Genel Kurul görüşmelerinin ilk gününde, 25 Eylül'de, BM Genel Kurulu'na hitap edeceğini belirten Erdoğan şunları söyledi:

Konuşmamda insani krizlere dikkat çekerek, vicdanları derinden yaralayan bu sorunlara çözüm bulunması için çağrıda bulunacağım. Tabii bu noktada özellikle Suriye'deki gelişmelere dikkat çekeceğiz.

Suriye krizinin üzerinden 7 yılı aşkın bir süre geçti ancak hiçbir ülke Türkiye kadar büyük bir sorumluluk almadı, elini taşın altına koymadı, bizim kadar da bedel ödemedi.

Suriyeli kardeşlerimizin sorunlarını gündeme getirmek, bu zulmün artık sona erdirilmesi için gayret sarfetmek bizim insani sorumluluğumuzdur.

Şu an Suriye'nin geleceği için en büyük sorun, Fırat'ın doğusunda kimi müttefiklerimizin himayesinde büyüyen terör bataklığıdır. Tabii bir taraftan da malum İran'daki son meydana gelen terör eylemi...

Şu anda tabii içeriğinde neler var, neler yok bunu henüz bilemiyoruz ama dün akşam itibarıyla 29 kişinin öldüğü, yaralılarının sayısının ise çok çok fazla olduğu, bunun da 25'i asker böyle bir durumla bölgedeki hassasiyetler daha da artıyor.

Bir taraftan Suriye krizinin siyasi çözümü yolunda adımlar atılırken, bu bataklığın kurutulması için gerekenler yapılmalı. Bu arada İran yönetimine geçmiş olsun derken, tüm İran halkının da başı sağ olsun diyorum.

Türkiye olarak bölgedeki tüm bu gelişmeler de gerek Tahran Zirvesi, gerek arkadan Soçi Zirvesi bunlar hassasiyetimizi aynen artırmamızı gerektiriyor. "

'KÖLN'DE CAMİ AÇACAĞIM'

New York'taki temaslarına müteakip ise Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'in davetine icabetle 27-29 Eylül tarihleri arasında Almanya'yı ziyaret edeceklerini belirten Erdoğan, ziyaretin Cumhurbaşkanı Steinmeier'in önerisiyle devlet ziyareti niteliğinde olacağını belirtirken, Almanya ziyaretine ilişkin şunları söyledi:

" Kendilerine öncelikle bu davetten ötürü bir kez de sizlerin huzurunda teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Bu aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi akabinde yurt dışına yapacağımız ilk devlet ziyaretini teşkil edecektir.

Almanya'da Steinmeier'in yanı sıra Başbakan Angela Merkel ile de bir araya geleceğiz.

Ayrıca Türkiye'de yatırımları bulunan büyük Alman firmalarının üst düzey yöneticileri de kabul edeceğim. Ziyaretimin son günü Köln'e geçerek burada Almanya'nın büyük ve ihtişamlı camisi olan Köln Ditip Merkez Camisi'ni ziyaret ederek, resmi açılışını yapacak ve burada inşallah vatandaşlarımızla da buluşacağız.

Almanya ziyaretim sırasında öncelikli gündemimiz siyasi ilişkilerimizde son birkaç yıldır yaşanan dönemin tamamen geride bırakılması olacaktır. Öte yandan ekonomik ilişkilerimizi karşılıklı fayda temelinde daha da ileriye taşıyabilmek adına atabileceğimiz adımlar olacaktır.

Bizler bu istişareleri önümüzdeki dönemde de artırarak devam ettireceğiz. Almanya'nın 2019-2020 dönemi Güvenlik Konseyi geçici üyeliğinin uluslararası meselelerdeki etkin rolünü daha da güçlendirmesine yardımcı olacağına inanıyorum.

Almanya'nın özellikle insani meseleler karşısında gösterdiği duyarlılığı takdirle karşılıyoruz. Görüşmelerimizde değineceğimiz bir diğer husus, Avrupa'da artış gösteren ırkçılık, İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığıdır. Alman toplumu içerisindeki geniş çoğunluğun ırkçılığı reddeden tavrını biliyor ve bunu takdirle karşılıyoruz."

'DEVLETE KARŞI İŞLENEN SUÇLARDA DEVLETİN AF YETKİSİ OLABİLİR'

Erdoğan, MHP'nin af tasarısıyla ilgili şunları söyledi: 

" Konuyla ilgili olarak biz bazı açıklamaları duyduk fakat bu konudaki temel ilkemiz şudur; bunu daha önce de malum açıkladım, devlete karşı işleniyorsa (suç) devletin af yetkisi olabilir fakat şahıslara karşı işleniyorsa bunun af yetkisi devlette değildir. Af teklifi Meclis'e gelsin üzerinde çalışılır, atılacak adım varsa atılır. "

'ANLAŞMA BİZİ RAHATLATTI'

Düne kadar Rusya'dan gelen bir heyet bizim buradaki heyetlerimizle görüşme yaptılar. Bu görüşmelerin neticesinde detay çalışmalar üzerinde de duruldu. Bizim orada 10 maddelik metin üzerinde çalışmaları arkadaşlarımız detaylandırdılar. Bölgenin barışı için bu adımı atacağız. 3.5 milyon insanın yaşadığı İdlib'de siviller burayı nasıl terk edecekler, terk edecekleri zaman gidecekleri tek yer Türkiye...

Biz zaten 3.5 milyon insana ev sahipliği yapıyoruz. Böyle büyük bir mülteci akınını Türkiye'nin üstlenmesi kolay değil. Anlaşmanın sağlanmış olması bizi de bölgeyi de rahatlatmış oldu. "

3. HAVAALANI AÇILIŞI ERTELENMEDİ

Erdoğan, 3. havalimanı açılışının ertelendiği iddialarına yönelik ise şunları söyledi: 

" Hayır öyle bir şey yok. Dün oradaydım. 29 Ekim'de inşallah açılışını yapacağız. Bir anda malum Atatürk Havalimanı devreden çıkmayacak. Bir geçiş süreci var. 3. Havalimanı burayla müşterek olarak bu süreci işletecek. 29 Ekim oranın açılış tarihidir. "

bm birleşmiş milletler abd amerika birleşik devletleri akp adalet ve kalkınma partisi recep tayyip erdoğan erdoğan rahip brunson trumo donald trump suriye idlib mhp milliyetçi hareket partisi almanya merkel af 3. havaalanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi