İnsan Hakları Kurulu üyesinin homofobisi

Pembe Hayat Derneği, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu üyesi Mehmet Altuntaş'ın, sosyal medya hesabında Onur Yürüyüşü’nü hedef gösteren homofobik paylaşımına karşı şikayette bulundu.

İnsan Hakları Kurulu üyesinin homofobisi

Başbakanlık İnsan Hakları'nın Eski Başkanı ve Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu (TİHEK) üyesi Mehmet Altuntaş, sosyal medya hesabında Onur Yürüyüşü’nü hedef gösteren bir paylaşımda bulundu.

Pembe Hayat'ın sitesinde yer alan habere göre, Twitter'da Uluslararası Af Örgütü’nün İstanbul Onur Yürüyüşü’ne dair paylaştığı bir tweetin altına, “Onur mu ne onuru, ne aşkı! Aşk iki ayrı cins arasında olur. İlahi yaratılış da doğa da bunu söyler. Bu bir gericiliktir. Doğaldan geriye, ilkelliğe doğru dönüştür”  yazan Altuntaş'ın bu homofobik ifadelerinin ardından Pembe Hayat Derneği, Kamu Denetçiliği Kurumu’na şikayette bulundu.

Konuya dair açıklama yapan Pembe Hayat hukuk departmanı avukatlarından, Av. Emrah Şahin, Av. Nazlıcan Demir ve Av. Betül Aydemir, hazırladıkları başvuruyla ilgili TİHEK’in amaçlarında yazılanı hatırlatarak Altuntaş’ın söylemlerinin buna ters düştüğünü bildirerek şunları söyledi:

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu’nda Kurumun amaçları arasında -insan haklarını korumak ve geliştirmek, kişilerin eşit muamele görmesini sağlamak- bulunmaktadır. Yine kurumun amaçları arasında "Ayrımcılık ile Mücadele" etmek vardır. Ancak bu görev ve amaçlarla bezenmiş bir Kurumun, yapılan başvuruların karar merciinde olan kurul üyesinin eşcinsellik hakkında ayrımcı söylemlerde bulunması, TİHEK’in güvenilirliği konusunda kuruluş aşamasında dahi ortaya çıkan şüpheleri daha da artırmaktadır.

Eşcinsel olduğu için ayrımcılığa uğrayan vatandaşlarımız, bu gerekçeyle TİHEK kurul üyesinin eşcinsellik hakkındaki olumsuz görüşlerini bilerek adil bir karar bekleyebilir mi? Bu sorunun sorulduğu noktada artık o kurumun da güvenilirliğinden bahsedilemez. Biz de derneğin Hukuk Departmanı olarak Kamu Denetçiliği Kurumu’na şikayetimizi yaptık ve iyi yönetim ilkelerine açıkça aykırı olan bir tutuma karşı örnek teşkil edecek olumlu bir karar bekliyoruz. "

TİHEK KANUNU DA AYRIMCI

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, 2016 yılında çıkartılan kanunla kuruldu. Kurumun karar organı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu olarak belirlendi.

Kurum; cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılığı görmezden gelerek LGBTİ’lere ayrımcılık yapıyor. Kanuna göre cinsiyet, ırk, renk, dil, din, inanç, mezhep, felsefi ve siyasi görüş, etnik köken, servet, doğum, medeni hal, sağlık durumu, engellilik ve yaşa dayalı ayrımcılık yasaklanıyor. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği kanunda yer almıyor.

TİHEK NASIL KURULDU?

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu kurulması hakkında yasa tasarısı 2016 yılında Şubat ayında TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nda incelendi. CHP ve HDP’nin tasarıya ‘cinsel yönelim ve cinsel kimlik’ eklenmesi talepleri AKP’nin homofobik tepkisi sonucu kabul edilmedi. HDP, komisyon çalışmalarından çekildi.

Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılığı kapsam dışında tutan tasarı alt komisyona gönderilebilecekken AKP'nin ısrarı sonucu komisyon tarafından incelenip doğrudan oylanmak üzere meclise iletildi. Böylece tasarının alt komisyonda daha detaylı incelenmesi önlenmiş oldu. Muhalefetin ve sivil toplumun önergelerini sunması için yeterli vakit tanınmadı.

Cinsiyet, ırk, renk, dil, din, inanç, felsefi ve siyasi görüş, etnik köken, servet, doğum, medeni hal, sağlık durumu, engellilik ve yaşa dayalı ayrımcılığı yasaklayan ancak LGBTİ’leri ve taleplerini görmezden gelen tasarının komisyondaki görüşmeleri sırasında tartışma yaşandı.

50 LGBTİ örgütü “İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Yasası’nda eşcinsel, biseksüel, trans ve intersekslere ayrımcılık yapma!” diyerek basın açıklaması yayınladı.

Sivil toplum örgütleri LGBTİ’lere ayrımcılık yapan, insan hakları oluşumlarını süreçten dışlayan İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanun Tasarısı’na karşı kurumsal ve bireysel imza kampanyası başlattı.

TBMM’ye seslenen örgütler, “Bizler, Türkiye’de insan hakları, ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik için çalışan sivil toplum örgütleri olarak, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu Tasarısı ile sunulan yapının ve öngörülen çerçevenin, gerekçesinde belirtilen amaç ve işlevi gerçekleştirme imkanı olmadığına dikkat çekiyoruz” dedi.

Kaynak: KaosGL, Pembe Hayat Derneği

türkiye insan hakları lgbti cinsel yÖnelim ayrımcılık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi