1000 aile hekimi görevinden ayrıldı: Tükendik

Koşullar nedeniyle yaklaşık 1000 aile hekiminin görevinden ayrılmak zorunda kaldığı açıklandı.

1000 aile hekimi görevinden ayrıldı: Tükendik

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Şenol Atakan sağlıkta şiddet, hak kayıpları ve iş yüküyle ilgili sorunlarını ve çözüm önerilerini aktarabilmek için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan iki kez randevu talep ettiklerini, Bakanlığın üst düzey diğer yetkileriyle görüştüklerini ancak henüz sorunların giderilmesinde yol alamadıklarını, koşullar nedeniyle yaklaşık 1000 aile hekiminin görevinden ayrılmayı tercih ettiğini belirtti.

Atakan, aile hekimlerinin üretilen sağlık hizmetinin üçte birinden fazlasını karşıladığını belirterek "Sahada müthiş bir gerilim var. Bakanımıza aile hekimlerinde tükenmişliğe neden olan konuları anlatmak istiyoruz" dedi. Atakan açıklamasında şunları söyledi: 

"Aile hekimleri, aşılama oranları ve koruyucu sağlık hizmetlerini arttırdı, anne ve bebek ölümlerini azalttı. Birinci basamakta çalışan hekimler prestijli bir kimlik kazandı. Vatandaşlar da memnun. Ancak şiddet, aşırı iş yükü ve hak kayıpları nedeniyle zamanla tükenmişliğe doğru yol almaya başladık. Açık olarak söylüyorum, tükendik. Aile hekimliğinin cazip tarafları kalmadı. Yeni açılan aile hekimliği kadroları dolmuyor. Yetkililerin sağlık çalışanlarının değerini azaltıcı, 'Her şeyi yapacaklar, yapmazlarsa şikâyet edin' sözleri halk ile hekimleri karşı karşıya getiriyor. Günah keçisine dönüştürülmüş durumdayız."

24 BİN HEKİM, YILDA 150 MİLYON BAŞVURU

Hürriyet gazetesinden Mesude Erşan'ın haberine göre, Türkiye'de halen yaklaşık 24 bin aile hekimi, yılda 150 milyon başvuruya karşılık veriyor. Aile hekimleri, sorunlarını aktarmak için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan istedikleri randevulara olumlu yanıtı alamayınca, bu kez gazete ilanıyla taleplerini dile getirmişti.

aile hekim sağlık bakanlığı sağlık bakanı aile hekimleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası