Avusturyalı gazeteci Max Zirngast tutuklandı

Türkiye’de gözaltına alınan Avusturyalı gazeteci Max Zirngast tutuklandı.

Avusturyalı gazeteci Max Zirngast tutuklandı

Avusturyalı gazeteci Max Zirngast’ın da aralarında bulunduğu dört kişi, bir hafta önce gözaltına alınmıştı.

Avusturya’da sol eğilimli "re:volt" adlı dergide çalışan gazeteciye "TKP Kıvılcım" örgütüyle bağlantılı olarak "Kampüs Cadıları" ve "Her Yer Çocuk" etkinliği yapma suçlaması yöneltilmişti.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler dün mahkemeye çıkarıldı. Ankara 4’üncü Sulh Ceza Hâkimliği, sorgularının ardından aralarında gazetecinin de bulunduğu üç kişiyi tutuklandı.

Cumhuriyet’in aktardığına göre, Max Zirngast, sorgusunda şunları söyledi: 

“Ben sosyalist bir insanım. Evrensel değerleri savunuyorum. Üç senedir Türkiye’de yaşıyorum. Hiçbir şekilde gizli faaliyette bulunmuş değilim. Şimdi de hayatımı kurmak için ev aldım. Bunun dışında suçlandığım örgütü ben bilmiyorum. Herhangi bir illegal örgüt adına faaliyet yürütmüş değilim. Almanca, İngilizce ve Türkçe dilleri arasında tercüme yapıyorum. Yazılar yazıyorum. Evimde bulunan kitapların çoğu Hikmet Kıvılcımlı’ya aittir. Ben ODTÜ’de okurken Hikmet Kıvılcımlı üzerine sunum yaptım. Kitapların evimde bulunma sebebi budur.” 

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü ise tutuklama kararını duyururken gazeteciyi ‘insan hakları savunucusu’ olarak tanımladı ve serbest bırakılmasını talep etti.

avusturya gazeteci
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi