Kemal Kurkut davası: Sanık polisin tutuklanması talebine ret

Diyarbakır’da geçen yılki Nevroz’da vurulan Kemal Kurkut’a ilişkin davada, sanık polisin tutuklanma talebi reddedildi.

Kemal Kurkut davası: Sanık polisin tutuklanması talebine ret

21 Mart 2017'de düzenlenen Nevroz kutlamalarında Malatya'dan Diyarbakır'a gelen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un polis kontrol noktasında öldürülmesiyle ilgili sanık polis Y.Ş. hakkında 'olası kastla insan öldürme' suçundan müebbet hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı. 

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın üçüncü duruşması bugün görüldü.

Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık polis Y.Ş. ile avukatı katılmazken, Kurkut’un annesi Secan Kurkut ile kardeşi Ferhat Kurkut hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, Kurkut’un vurulmasına neden olması muhtemel atışın nereden yapıldığına dair, dava dosyasının gönderildiği İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) talep edilen raporun henüz gönderilmediğini aktardı.

AVUKATLAR TUTUKLAMA TALEP ETTİ

Ailenin avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir, “İşlenen cinayete dair bilirkişi raporunun sonuç kısmında yapılan belirlemelere ve dosyadaki netliğe rağmen sanığa ilişkin tutuklama talebimiz reddedilmektedir. Olay yerine ait incelenen 118 video görüntüsünden Kurkut’un ölümüne yol açan kurşunların üç şahsa işaret etmekte. Ancak bu üç şahsın ikisi tanık olarak dahi dinlenilmemiştir. Bir zaman sonra bu kolluk görevlilerinin tahini çıkıyor. Potansiyel olarak her an sanık durumuna düşecek tanıkları dahi dinleyemedik.” dedi. Avukat Yalçındağ Baydemir, tanıklar hakkında zorla getirilme kararı verilmesini istedi.

Bir diğer avukat Mehmet Emin Aktar da sanık polisin tutuklanmasını talep etti.

Savcılık ise eksik hususların giderilmesi talebinde bulundu.

TUTUKLAMA TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Mahkeme heyeti, polisin tutuklanma talebini reddetti.

Adli tıp kurumundan talep edilen raporun ulaştırılması için yeniden yazı gönderilmesini kararlaştıran heyet, avukatların tanık olarak dinlenmesini istediği polislerin tespit edilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne müzekkere yazılmasına karar verdi.

Duruşma aralık ayına ertelendi.

kemal kurkut nevroz diyarbakır polis avukat mahkeme tutuklama duruşma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi