Anayasa Mahkemesi: FETÖ üyeleri cezaevinde örgütlenebilir

Anayasa Mahkemesi cezaevinde eşit muameleye maruz kalmadığı iddiasıyla bireysel başvuruda bulunan tutuklunun başvurusunu kabul edilemez buldu.

Anayasa Mahkemesi: FETÖ üyeleri cezaevinde örgütlenebilir

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Anayasa Mahkemesi'nin bir kararı yayımlandı. Kararda, Ceza İnfaz Kurumu İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığının "Tutuklular Hakkında Uygulanacak Eğitim ve İyileştirme Faaliyetlerinin Uygulanması" başlıklı kararıyla FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında tutuklananların eğitim ve iyileştirme faaliyetlerine dâhil edilmemesi hususuna dayanılarak verilen karara karşı Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunan kişinin başvurusu, oy birliği ile kabul edilemez bulundu. 

Bireysel başvuruda bulunan tutuklu, bulunulan ceza infaz kurumunda eğitim ve iyileştirme faaliyetlerinin kısıtlanması nedeniyle kötü muamele yasağının; bu tür bir engellemenin yalnızca FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında tutuklanan kişilere uygulanması nedeniyle kötü muamele yasağıyla bağlantılı olarak eşitlik ilkesinin ihlal edildiğini ileri sürdü. 

Anayasa Mahkemesi ise gerekçeli kararında, Olağanüstü Hal (OHAL) sürecinin devam ettiği ve FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında tutuklanan kişilerin sayıca fazla olduğu belirtilerek herhangi bir güvenlik zafiyeti yaşanmaması amacıyla söz konusu tedbirin alındığını vurguladı.

'CEZAEVİNDE ÖRGÜTSEL FAALİYET DEVAM EDEBİLİR'

Kararda "FETÖ/PDY'nin yapısının karmaşıklığı ve örgütsel ilişkinin sıkılığı ile OHAL kararının gerekçeleri dikkate alındığında söz konusu soruşturmalar kapsamında çok sayıda kişinin tutuklanması üzerine bu kişilerin aynı ceza infaz kurumlarında bir araya gelmesinin ve örgütsel faaliyetlerine devam etmelerinin muhtemel olduğu açıktır. Bu olası durumun engellenmesi amacını taşıyan söz konusu farklı muamelenin objektif ve makul sebeplere dayandığı kanaatine varılmıştır." ifadeleri yer aldı.

FETÖ/PDY MENSUPLARINA YASAK

Kararda, "terör suçlarından tutuklu ya da hükümlü olanlar dahil diğer mahpuslar hakkında bu yönde bir kısıtlama kararı alınmadığı ve yalnızca FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında tutuklanan kişilere eğitim ve iyileştirme faaliyeti verilmemesine karar verildiği dikkate alındığında bu durum başvurucuya yönelik farklı bir muamele teşkil etmektedir." değerlendirmesi de yer aldı.

'KULLANILAN YÖNTEM ÖLÇÜLÜ'

Kararda, "farklı muameleyle ulaşılmak istenen amaç ile temel hak ve özgürlükler arasında adil bir denge kurulup kurulmadığının tespit edilmesi gerektiği" belirtilirken, "somut olayda başvurucunun sınırlı imkan ve koşullarda da olsa spor yapabilme ve kitaplara erişebilme imkanının bulunduğu, aynca söz konusu uygulamanın geçici nitelikte olduğu dolayısıyla farklı muamelede kullanılan yöntemin ölçülü olduğu" ifadeleri yer aldı.

Kararın tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 

anayasa mahkemesi FETÖ tutuklu cezaevi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi