Soykırım yargılaması için çağrı

Birleşmiş Milletler, Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing ve üst düzey komutanların yargılanması için çağrıda bulundu.

Soykırım yargılaması için çağrı

Birleşmiş Milletler (BM), Arakanlı Müslümanların Myanmar ordusu tarafından, soykırım olarak tanımlanan 5 maddeden 4'üne maruz kaldığını kaldığını bildirerek, Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing ve üst düzey komutanların "uluslararası güvenilir bir mahkemede" soykırım, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçlarından hesap vermesi çağrısında bulundu.

Myanmar'da tespit edilen suçlar arasında çocuklara saldırı, köyleri haritadan silme ve kadınların toplu tecavüze uğraması gibi vakalar vardı. Myanmar'a giriş için izin alınamadığından rapor tanıklıklar ve uydu görüntüleri doğrultusunda hazırlanmıştı.

BAŞBAKAN SAVUNMUŞTU

Artı Gerçek'te yer alan habere göre, Myanmar Başbakanı Aung San Suu Kyi, geçtiğimiz günlerde Myanmar ordusunun Müslümanlara karşı soykırım yaptığını dünyaya duyuran iki muhabire 7 yıl hapis cezası veren mahkeme kararını savunmuştu. 

Vietnam’ın başkenti Hanoi’de düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan Myanmar lideri Aung San Suu Kyi,  moderatörün Myanmar ordusunun ve Budistlerin Müslümanlara organize halinde katliam yaptığını dünyaya duyuran iki Reuters muhabirinin tutuklanmasıyla ilgili görüşünü sorması üzerine, “Gazeteci oldukları için tutuklanmadılar. Mahkeme onları Devlet Sırları Yasası'nı ihlal ettikleri için tutukladı” demişti.

arakan müslüman soykırım myanmar birleşmiş milletler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi