Erdoğan - Putin görüşmesi'nden operasyon yapmama kararı çıktı

Erdoğan ve Putin Soçi’de Suriye gündemiyle bir araya geldi.

Erdoğan - Putin görüşmesi'nden operasyon yapmama kararı çıktı

Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib operasyonu gündemi ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de bir araya geldi. Günübirlik çalışma ziyareti için özel uçakla Soçi’ye giden Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da eşlik etti.

Gündeminde Suriye ve İdlib operasyonu başta olmak üzere bazı bölgesel ve uluslararası meselelerin bulunduğu Erdoğan ile Putin arasındaki görüşme sonrasında Türkiye ve Rusya arasında “İdlib Gerginliğin Azaltılması Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Mutabakat Zaptı” imzalandı.

Erdoğan ve Putin görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

‘SİLAHSIZLANDIRILMIŞ BÖLGE OLUŞTURULACAK’

Türkiye ile önemli mutabakatlara vardıklarını kaydeden Putin şunları söyledi:

" 15 Ekim tarihinde silahsızlanma bölgesi 15-20 kilometreye kadar temas hattı üzerinden bir bölge kurma kararı aldık. Nusra o bölgeden çekilecek, muhalif gruplar ağır silahlarıyla birlikte çekilecek. "

Erdoğan ise Putin ile Tahran zirvesinde konuştuklarını nasıl hayata geçireceklerine dair görüştüklerini söyledi. Yapılan görüşme sonucunda muhaliflerin bölgede kalmasına karar verdiklerini belirten Erdoğan ise şunları söyledi:

" Muhalifler ve rejim arasında silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulmasına karar verdik. Muhalifler bulundukları alanda kalacak. Radikal grupların söz konusu bölgede faaliyet göstermemesini birlikte sağlayacağız. Bu kararla büyük bir insani kriz yaşanmasının önüne geçtiğimize inanıyorum. Bu görüşmemizde ayrıca Suriye’de varlık gösteren teröristlerin İdlib’de sınırlı olmadığının altını çizdik. PYD ve YPG Suriye’nin geleceğine yönelik en büyük tehdittir. Bu terör bataklıklarının kurutulması gerekiyor. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı hareketleriyle bu yönde adım attık. "

erdoğan putin suriye basın toplantısı idlib operasyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi