Devlet - Patron ortaklığı: En az '500 gözaltı'

3. Havalimanı'nda başlayan eylem devam ederken jandarma kapıları kırarak yüzlerce işçiyi gözaltına aldı. İşçiler karakollara işverenin araçlarıyla götürüldü.

Devlet - Patron ortaklığı: En az '500 gözaltı'

Dün, 3. Havalimanı inşaatında, 30 bine yakın işçinin insanlık dışı çalışma koşullarını ve iş cinayetlerini protesto için başlattığı eylem devam ederken şirket yetkilileriyle yapılan görüşmede şirkete 15 maddelik talep listesi iletilmişti. Taleplerin insani olduğunu söyleyen ve karşılanacağını ifade eden şirket yönetimi bunun protokole çevrilmesine itiraz etmesinden sonra, "Ne yaparsanız yapın" diyen şirket yetkilileri görüşmeden çekilmişti.

Patronların oyalamacı tutumlarına karşın direnişimiz yarın da devam edecek! Çalıştığımız 3. Havalimanı şantiyesini köle kampına çeviremezler! #KöleDeğiliz pic.twitter.com/Ssyobo2gl9

— İnşaat-İş Sendikası (@insaatsendika) 14 Eylül 2018

JANDARMA GECE 03.00'TE KAPILARI KIRDI

Jandarma ekipleri gece saat 03.00 sularında işçi koğuşlarına baskın düzenledi. Odaların kapıları kırılarak düzenlenen baskında elinde isim listesi olan jandarma ve polis, sendika temsilcilerinin de aralarından olduğu çok sayıda işçiyi ve İnşaat-İş yöneticisini gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar arasında İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş) Basın Sözcüsü Uğur Karadaş ve Yönetim Kurulu üyesi Özkan Özkanlı, İnşaat-İş Genel Sekreteri Yunus Özgür ve Örgütlenme Sorumlusu Deniz Gider, Türkiye İşçi Partisi üyesi Yusuf Yılmaz'ın da bulunduğu belirtiliyor. 

İŞÇİLER İŞVEREN ARACIYLA KARAKOLA GÖTÜRÜLDÜ

Artı Gerçek'ten Dilek Dindar'ın aktardığına göre, jandarma tarafından tek tek kimlik kontrolü yapıldıktan sonra; işçiler işverenlerinin servis araçları ile Eyüp, Arnavutköy ve Hasdal Jandarma Komutanlıklarına götürüldüklerini belirtti. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Twitter hesabından işçileri karakola götüren servis aracını paylaştı. 

Gözaltındaki işçiler bu servis araçları ile karakola götürüldüler.  Bu da şirket, jandarma, polis işbirliğini ele veriyor. #KöleDeğiliz pic.twitter.com/7Y60Qg0DWJ

— Serpil Kemalbay (@SerpilKemalbay) 15 Eylül 2018

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

İnşaat-İş Sendikası haksız gözaltılara ve eyleme yapılan sert müdahalelere karşı bugün basın açıklaması yapılacağını duyurarak dayanışmaya çağırd. Açıklama bugün saat 19.00'da Kadıköy Khalkedon Meydanı'nda yapılacak.

Şimdi dayanışma zamanıdır! Bugün saat 19.00'da Kadıköy Khalkedon Meydanı'nda 3. Havalimanında haklarını ararken kanunsuzca gözaltına alınan işçi arkadaşlarımız için basın açıklaması yapacağız. #KöleDeğiliz #ÜçüncüHavalimanındaOperasyonVar pic.twitter.com/PhtUMht7vt

— İnşaat-İş Sendikası (@insaatsendika) 15 Eylül 2018
havalimanı inşaat jandarma sendika inşaat-iş basın açıklaması hdp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi