HDP’lileri takibe almayı suç sayanlar şikayet edildi

HDP’li siyasetçilerin sosyal medya hesabını takip etmeyi suç delili sayan savcı ve iddianameyi kabul eden hakimler, HSK 2. Dairesi Başkanlığı'na şikayet edildi.

HDP’lileri takibe almayı suç sayanlar şikayet edildi

Amasya'da bir savcı, Amasya Üniversitesi'nin beş öğrencisi hakkında “HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem milletvekillerinden İdris Baluken, Ferhat Encü, Faysal Sarıyıldız ile HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın Twitter sayfalarını takip etmek” gerekçesiyle iddianame düzenlenmişti. Amasya Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanı ve üye hakimleri de iddianameyi kabul etmiş, öğrenciler hakkında dava açılmıştı.

SAVCI VE HAKİMLER ŞİKAYET EDİLDİ

Bianet'in haberine göre, Halkların Demokratik Partisi’nden siyasetçileri sosyal medyadan takip etmeyi “suç delili” olarak gösteren iddianameyi düzenleyen savcı ve bunun yer aldığı iddianame hakkında kabul kararı veren hakimler, HDP'li Meral Danış Beştaş'ın avukatı tarafından Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) 2. Dairesi Başkanlığı'na şikayet edildi. 

'HDP KRİMİNALİZE EDİLMEK İSTENİYOR'

Şikayet dilekçesinde, "Polisteki sorgusunda öğrencilere, HDP’li siyasetçilerin Twitter adreslerini takip etmesi hususu sorulmuş, yargılamaların devam etmesine rağmen, milletvekilleri ve bağlı bulundukları HDP kriminalize edilmiştir... Savcı tarafından, HDP’li siyasetçilerin Twitter adreslerinin takip edilmesi, yasadışı örgüt propagandası suçuna dayanak gösterilmiş; iddianame, hakimlerce yasaya aykırı şekilde kabul edilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

'GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAK, HALK KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK...'

Dilekçede, savcı ve hakimlerin şu suçlardan soruşturulmaları istendi:

“Şüpheli savcı tarafından tanzim edilen ve şüpheli hakimler tarafından kabul edilen iddianame içeriği göz önünde bulundurulduğunda, şüphelilerin bir bütün olarak, TCK’nın 257. Maddesi gereğince görevi kasten kötüye kullanma suçu; TCK’nın 216/1. Maddesi gereğince halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçu; TCK’nın 301/1. Maddesi gereğince, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama suçu; TCK’nın 77/1-d maddesi gereğince insanlığa karşı suçlarını işledikleri görülecektir.”

HDP'li Meral Danış Beştaş dün HSK’ya ilettiği şikayet dilekçesinin yanı sıra, tutuksuz yargılanan üniversite öğrencilerini de arayarak dayanışma dileklerini iletti.

selahattin demirtaş figen yüksekdağ meral danış beştaş faysal sarıyıldız ferhat encü twitter savcı hakim hakimler ve savcılar kurulu hsk halkların demokratik partisi hdp GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAK HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail’den Suriye ve İran’a tehdit
İsrail’den Suriye ve İran’a tehdit
Pamukkale Turizm konkordato talebinde bulundu
Pamukkale Turizm konkordato talebinde bulundu