Rusya: Ankara ABD'ye rağmen S-400’leri alacak

Rusya başbakan yardımcısı Borisov, Türkiye ile aralarındaki S-400 satışı hakkında açıklama yaptı.

Rusya: Ankara ABD'ye rağmen S-400’leri alacak

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) gelen baskıya rağmen S-400 füze savunma sistemlerini satın alma planlarının devam ettiğini, füze sistemlerini 2019’da teslim alacağını" söyledi.

Borisov açıklamasında Rusya'nın uluslararası ticarette dolar kullanımından vazgeçmesi gerektiğini vurgulayıp şunları belirtti:

Üretici firma Almaz- Antey’in önümüzdeki 10 yıl boyunca sadece geleneksel ortaklarımıza değil, NATO ülkelerine de mal üretmekte sıkıntı çekeceğini sanmıyorum. Türkiye ABD’den gelen baskılara rağmen füze alma işlemlerini durdurmadı. Türkiye tüm ekipmanı sözleşme yükümlülüklerimize uygun olarak zamanında alacaktır. Rusya'nın, ABD dışındaki ülkelerle askeri anlaşmalarında dolar kullanımından vazgeçmesi gerekiyor, dolara ihtiyacımız yok. Rubleye ihtiyacımız var. Ruble döviz kuru dalgalanmalarına rağmen istikrarlı bir para birimidir. Neden Irak veya Çin ile yaptığımız sözleşmeleri ABD doları ile yapmalıyız? "

ABD KARŞI ÇIKIYOR

ABD yönetimi, NATO üyesi olan Türkiye'nin Rusya yapımı bir hava savunma sistemi satın almasının, yeni nesil F-35 savaş uçakları da dahil olmak üzere pek çok ABD yapımı silahı için güvenlik riski oluşturacağını savunuyor.

Nitekim ABD Başkanı Donald Trump da Türkiye'ye F-35 satışını donduran bir karara imzasını atmıştı. Söz konusu karara göre, Türkiye'nin Rusya yapımı bir hava savunma sistemi satın almasının ABD'yle askeri ilişkilere etkisinin değerlendirileceği bir rapor Kongre'ye sunulana kadar Türkiye'ye F-35 teslimatı geçici olarak durdurulacak.

TÜRKİYE S-400'E SAHİP İLK NATO ÜYESİ ÜLKE OLACAK

Kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem kruz hem de balistik füzeleri imha edebiliyor.

Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre olan bu sistem ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eş zamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.

Sevk edilmeleri halinde, Türkiye S-400 bataryalarına sahip ilk NATO üyesi ülke olacak.

abd rusya s-400 füze
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti