Erdoğan: 'Zirvenin en önemli sonucu ateşkes'

Erdoğan, İran ve Rusya ile imzaladığı bildirgenin 3. maddesine yaptığı ve kabul edilmeyen 'ateşkes' önerisi için 'Zirvenin en önemli sonucu' dedi.

Erdoğan: 'Zirvenin en önemli sonucu ateşkes'

Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahran dönüşünde, uçakta gazetecilere üçlü zirvenin sonuçları hakkında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, 'Tahran’daki 3'lü zirvenin Türkiye açısından en olumlu, en memnuniyet verici yönü nedir' sorusuna şu cevabı verdi:

" Ateşkes rejiminin sürdürülmesi konusunda mutabakatın oluşması. Bu 12 maddelik 'Ortak Açıklama'ya da yansıdı. Özellikle 3. ve 4. maddelerin altını çizmek lazım. Açıklamada, silahların bırakılmasına işaret ediliyor. Metinde tabii ki diplomatik bir dil kullanılıyor. Ama bunu, silahların bırakılması veya ateşkes gibi bir ifadeyle ortaya koyarsak, o zaman daha iyi anlaşılır. Bölgeye çok daha iyi mesaj olur. "

Oysa canlı yayınlanan zirvede, Erdoğan bildiriye "ateşkes" sözcüğünün girmesini talep etmiş, Putin, Erdoğan'ın son talebinin ardından tepki göstererek, "Burada silahlı gruplar yok, El Nusra, IŞİD bu toplantıya katılmıyor. Biz teröristlerin yerine konuşmuyoruz. Onların silahlarını kullanmayacaklarını söyleyemeyiz" demişti ve bu talep kabul edilmemişti.

İLGİLİ HABER: ZİRVEDE ERDOĞAN'IN TALEBİ REDDEDİLDİ

KİMYASAL SİLAH BAHANE

Erdoğan, 'İdlib'de kimyasal silah kullanılacak' açıklamalarına ilişkin ise şu değerlendirmede bulundu:

" Kimyasal silah kör bahane. Sadece kimyasal silah tehdidi üzerinde durmak, konvansiyonel silahlarla yol açılan ölümlere aldırmamak doğru bir yaklaşım değil. Bu hususta Rusya'ya büyük görev düşüyor. "

ABD’yi eleştiren Erdoğan, Washington yönetiminin Suriye'de olanları tribünden seyrettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı, ABD'nin YPG'yi 'petrolle beslediğini' savundu.

İSTANBUL ZİRVESİ 14 EYLÜL'DE

14 Eylül'de İstanbul'da Türkiye, Rusya, Fransa ve Almanya temsilcilerinin bir araya geleceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra da bir Liderler Zirvesi yapılabileceğini söyledi.

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’le Almanya ziyareti dönüşü bir kere daha görüşebileceğini de dile getirdi.

 

erdoğan akp suriye abd istanbul rusya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail’den Suriye ve İran’a tehdit
İsrail’den Suriye ve İran’a tehdit
Pamukkale Turizm konkordato talebinde bulundu
Pamukkale Turizm konkordato talebinde bulundu