Cumhuriyet'te 5 isim istifa etti

Cumhuriyet Vakfı'ndaki yönetim değişikliğinin ardından yazar kadrosunda da değişim başladı.

Cumhuriyet'te 5 isim istifa etti

Cumhuriyet Vakfı'ndaki yönetim değişikliğinin ardından yeni künyesiyle yayınına devam eden Cumhuriyet'te işten çıkarmalar ve istifalar başladı.

Dün Yazı İşleri Müdürleri Faruk Eren ve Bülent Özdoğan görevden alınmıştı. Eren ve Özdoğan'a henüz resmi tebligat yapılmadığı öğrenildi. Yaklaşık 2 yıldır yayın yönetmenliği görevini sürdüren Murat Sabuncu'nun da bugün işine son verildi. Sabuncu'nun veda yazısının gazetenin internet sitesinde yayınlanmasına izin verilmezken, işten çıkarıldığının kendisine resmi olarak tebliğ edildiği öğrenildi.

5 İSİM İSTİFA ETTİ

Gazetede karikatürist Musa Kart, köşe yazarları Özgür Mumcu, Tayfun Atay, Aslı Aydıntaşbaş ve Bağış Erten'in istifa ettiği belirtiliyor. Öte yandan Cumhuriyet'in Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün de istifa etmeye hazırlandığı Gül'ün hafta başı istifa etmesi iddia edildi.

NE OLMUŞTU?

2 Nisan 2013'te Vakıf üyesi Prof. Aydın Aybay'ın vefatı üzerine bir üyenin seçimi yapıldı. Alev Coşkun'un ekibi seçimde hukuka aykırılık gerekçesiyle itiraz edince Ekim 2013'te toplantı ve Şubat 2014’te seçim yapıldı. Ama aynı ekip bunu 'hukuka aykırı' diye niteleyip şikayette bulundu. Vakıflar Genel Müdürlüğü incelemelerinin ardından Coşkun'un ekibi 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı.

2 Haziran 2017'de 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Coşkun'un ekibinin savlarını 'haklı' buldu. Coşkun’un avukatı Namık Kemal Boya’nın “Kuruluş felsefesine aykırı bir yönetim geldi. Seçim iptal edildi ve yeniden yapılacak. Darbeyi Cumhuriyet gazetesi yönetimi içinde yaptılar” sözleri kayıtlara geçti.

Bunun üzerine Cumhuriyet Vakfı, İstinaf Mahkemesi'ne başvurdu. 28 Şubat 2018'de İstinaf Mahkemesi, 1. Hukuk Mahkemesi'nin kararını 'usul ve yasaya uygun' bularak Yargıtay'da temyiz yolu açık olarak onadı.

Ama 3 Temmuz 2018'de Yargıtay 8. Hukuk Dairesi, 2 Nisan 2013 tarihli yönetim kurulu toplantısının geçersiz olduğuna dair kararın 'düzeltilerek onanmasına' karar verdi.

Bunun üzerine Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu'nun, 2013’teki üyeleriyle bugün tekrar toplanması ve seçimlerin yenilenmesi yoluna gidildi.

Vakfın yeni yönetim kurulu şöyle: Alev Coşkun — Başkan, Şükran Soner, İnan Kıraç, Işık Kansu, Ali Sirmen, Şevket Tokuş, Mustafa Balbay, İbrahim Yıldız, İrfan Hüseyin Yıldız, Prof. Tayfun Akgüner, Turan Karakaş.

Gazetenin yeni Genel Yayın Yönetmeni ise 2017'de Haber Koordinatörü yapılan Aykut Küçükkaya oldu.

cumhuriyet gazete özgür mumcu aslı aydıntaşbaş mustafa balbay alev coşkun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti