Zirvede Erdoğan'ın talebi reddedildi

Astana sürecinin garantör ülkelerinin liderleri olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Tahran'da bir araya geldi.

Zirvede Erdoğan'ın talebi reddedildi

İran, Rusya ve Türkiye zirvesinde önce İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani söz alarak şu ifadeleri kullandı:

" Suriye'de terörizmle mücadele için bu buluşma ne geçmişte ne gelecekte kendi kararımızı kabul ettirmek üzerine olmuştur. Suriye halkı dostumuzdur. Bölgedeki bazı ülkelerin terörizmle ilgili endişelerini anlıyoruz, ama Suriye hükümetiyle organize olmadan doğrudan müdahalenin krize neden olacağını biliyoruz. İlk ve son rol Suriye milletinindir.

Üç ülkenin işbirliğinin amacı 'barışın geri gelmesi' ve Suriye'de barış sağlanması için Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması gerekli.

ABD'nin Suriye'ye müdahalesi kanunsuz, siyonist İsrail'in eylemleri de istikrarsızlık yaratıyor. 

PUTİN'DEN KİMYASAL PROVOKASYON HATIRLATMASI

Ruhani'nin ardından sözü alan Putin, cihatçıların kimyasal provokasyonlarını hatırlatarak, Suriye ordusunun cihatçılara karşı büyük başarılar kazandığını söyledi.

Putin, ülkenin büyük bölümünün Suriye yönetimi tarafından geri alındığını belirterek, askeri operasyonlarla birlikte devam eden geçmiş diplomatik girişimleri anlattı.

ERDOĞAN: 'KRİTİK YERLERİN KONTROLÜ ILIMLI MUHALİFLERDE OLSUN'

Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:

Zirveden çıkacak sonuçlar tüm dünya tarafından şu anda sabırsızlıkla bekleniyor. Alacağımız kararlarda bu beklentileri boşa çıkarmayacağıma inanıyorum. Asgari müşterekler Suriye'nin siyasi birliğinin sağlanması, toprak bütünlüğünün korunması ve ihtilafa barışçıl bir siyasi çözüm bulunmasıdır. Bu amaçla baştan beri sahada şiddetin durdurulmasını, insani durumun iyileştirilmesini ve siyasi sürecin önünün açılmasını hedefledik.

Aynı anlayışla Cerablus, El Bab ve Afrin gib iyerlerde sahaya inerek terörist unsurları bölgeden temizledik. Böylece Suriye topraklarını güvenli hale getirerek huzur ve istikrarı temin ederek, mültecilerin evlerine dönebileceği şartları hazırlamaya çalıştık.

Diğer taraftan yine Astana kapsamında hayata geçirdiğimiz en kritik adım gerginliği azaltma bölgelerinin tesisidir. Ancak zamanla bunlar farklı bahanelerle tek tek tasfiye edildi. Bugün sadece İdlib kaldı. Her ne gerekçeyle olursa olsun İdlib'e yapılan ve yapılacak bir saldırı felaketle, katliamla ve çok büyük bir insani durumla sonuçlanacaktır.

Çoğunluğu Suriyeli 4,5 milyon topraklarında halen barındırmakta olan Türkiye, mülteci ağırlama kapasitesini zaten doldurmuştur. Rus ve İranlı dostlarımızın İdlib'deki güvenlik endişelerini elbette anlıyoruz. Benzer kaygıları en az sizler kadar bizler de duyuyoruz. Ancak İdlib gibi her şeyin iç içe olduğu bir yerde teröristlere karşı mücadelede zaman ve farklı yöntemlere ihtiyaç var. İdlib'in kan gölüne dönmesini asla istemiyoruz. Dostlarımızdan da bu çabalarımızda bize destek olmanızı bekliyoruz.

İdlib'de kritik noktaların yalnızca ılımlı muhaliflerin elinde olmasıyla Rus üslerinin güvenliğini garanti altına alabiliriz. 

ERDOĞAN'DAN ATEŞKES TALEBİ KABUL EDİLMEDİ

Erdoğan, son sözlerden sonra iki kez daha konuşma hakkı talep ederek Tahran Bildirisi'ne "ateşkes" ifadesinin eklenmesini istedi.

Putin, Erdoğan'ın son talebinin ardından tepki göstererek, "Burada silahlı gruplar yok, El Nusra, IŞİD bu toplantıya katılmıyor. Biz teröristlerin yerine konuşmuyoruz. Onların silahlarını kullanmayacaklarını söyleyemeyiz" dedi. Bildiride kimi yerlerin "muğlak" olduğunu kabul eden Putin, buna karşın bildirinin "gerçekçi" olduğunu söyledi.

Erdoğan ise Putin'e verdiği yanıtta, bildiriye "ateşkes" ifadesi eklenmesiyle, "El Nusra Cephesi'ne silah bırakma çağrısı" yapılmış olacağını belirtti. 

Ruhani ise, "Biz bütün teröristlerden silah bırakmalarını istiyoruz" dedi, ancak Erdoğan'ın "ateşkes" kavramının kullanılması talebi onay görmedi.

erdoğan ruhani putin iran suriye ateşkes
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi