Reis filminin yönetmenine FETÖ üyeliğinden ceza

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatını anlatan ‘Reis’ filminin yapımcısı, darbe girişimini konu alan ‘Uyanış’ filminin yönetmeni Ali Avcı, ‘FETÖ üyesi olmak‘ suçundan ceza aldı.

Reis filminin yönetmenine FETÖ üyeliğinden ceza

Yönetmen Ali Avcı, ‘Uyanış’ filminin fragmanının yayınlanmasının ardından 13 Temmuz 2017’de gözaltına alınmıştı. Filmin fragmanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başına silah dayandığı, ailesinin de öldürüldüğü sahneler yer alıyordu.

Avcı, sorgusunun ardından, ‘silahlı terör örgütü yöneticiliği’ suçundan tutuklanmıştı. 

Hürriyet’ten Ayşegül Usta’nın haberine göre, İstanbul 36’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada suçlamaları kabul etmeyen beraatını ve tahliyesini talep edenAli Avcı son savunmasında şunları söyledi: “Uyanış filmi, sonuç itibari ile tutuklanmama gerekçe bu filmdi. Dünyada ilk defa bir yönetmen, bir yapımcı çektiği filmden dolayı tutuklanıyor. Sinema bir kurgudur. Film çekmek hayalle başlar, hayalle yazılır, hayalle çekilir. Muhteşem Yüzyıl dizisine yüzbinlerce insan tepki gösterdi, ‘ecdadımızı kötü gösteriyor’ diye… Sonra dava açıldı. Çağlayan adliyesinin verdiği karar , kurgu olduğundan dolayı takipsizlik verildi. Çünkü kurguydu. Amerika’da her yıl yüzlerce film çekilir.  Bu filmlerin bir kısmında başkan rehin alınır, Beyaz Saray ele geçirilir ama kimse sen başkanı kötü gösterdin diye tutuklanmaz.Burada 15 Temmuz’a karşı bir algı bir propaganda olduğunu reddediyorum. Filmin adı Uyanış, sloganı bir milletin uyanışı. AK Parti bunu 16 Nisan referandumuna kadar kullanmıştır.”

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti Avcı’yı,"FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi" olduğu gerekçesiyle altı yıl üç ay hapis cezasına çarptırdı.

Avcı’nın tahliye talebini de reddeden mahkeme heyeti, "aynı örgüte üye olmak suçundan yargılanan ve kamu oyunca da tanına sanıkların yurt dışına kaçtıklarının bilinmesine nazaran kaçma ihtimali bulunan Avcı hakkında adli kontrolün yetersiz kalacağı" gerekçesiyle hükmen tutukluluk halinin devamına karar verdi.

reis uyanış fetÖ erdoğan cumhurbaşkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti