Hindistan'dan tarihi karar: Eşcinsel ilişki artık suç değil

Hindistan'ın İngiltere sömürgesi olduğu dönemden kalan ve eşcinselliği suç kabul eden yasa maddesi, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Hindistan'dan tarihi karar: Eşcinsel ilişki artık suç değil

Hindistan'da Anayasa Mahkemesi (AYM), sömürge döneminden kalan ve eşcinsel ilişkiyi 'doğaya aykırı suç' olarak niteleyen Ceza Yasası'nın 377. maddesiyle ilgili 2013 yılında verdiği onay kararını bozdu. 5 yargıcının oybirliğiyle aldığı karar sonucunda temyiz ihtimaline yer bırakılmadı.

'LGBTİQ TOPLULUĞUNA ÖZÜR BORÇLUYUZ'

AYM'nin eşcinsel ilişkiyi suç olmaktan çıkaran kararında, cinsel eğilim üzerinden ayrımcılık yapmanın, temel hakların ihlali olduğuna hükmedildi. AYM Başkanı Dipak Misra, kararını okurken "Bedensel ilişkiyi yasa dışı saymak mantıksız, keyfi ve bariz biçimde anayasaya aykırı" dedi.

AYM yargıçlarından Indu Malhotra, 'tarihin LGBTİQ topluluğuna özür borçlu olduğunu' söyledi.

2000'LERDEN BERİ İPTALİ İÇİN MÜCADELE

Mahkemenin önünde bekleyen insan hakları savunucuları ve LGBTİQ aktivistleri birbirlerine sarılarak kararı kutladı, sevinçten gözyaşı dökenler oldu. Yükselen güç Hindistan'ın büyük şehirlerinde kamuoyu yoklamaları büyük çoğunluğun yasanın kaldırılmasından yana olduğunu gösteriyordu. Ancak yasaya çok çeşitli dini gruplar ve kırsaldaki muhafazakar kesimler destek veriyordu.

Yasa ilk defa 2009 yılında Delhi'de Yüksek Mahkeme'de iptal edilmiş, ancak bir kısım siyasi, sosyal ve dini grupların kampanyaları sonucu 2013 yılında AYM tarafından yeniden getirilmişti.

LGBTİQ hindistan anayasa mahkemesi ceza yasası eşcinsel
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti