YÖK'e 'Hukuk fakültesi 5 yıla çıkarılsın' başvurusu

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, hukuk fakültelerinin 5 yıla çıkarılması gerektiğini belirterek Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) başvurdu.

YÖK'e 'Hukuk fakültesi 5 yıla çıkarılsın' başvurusu

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, hukuk fakültelerinde yapılsal değişiklik yapılması için YÖK'e başvuruda bulundu. Cirit, Yargıtay adına resmi başvurusunda hukuk fakültelerinde lisans eğitiminin dört yıldan beş yıla çıkarılmasını istedi.

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre, Cirit, YÖK'ün Yargıtay'ın bu taleplerini en kısa sürede olumlu şekilde sonuçlandıracağını ümit ettiğini belirterek, gazetecilere şu değerlendirmeleri yaptı:

" Bir hukukçunun insan sevgisi, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü değerlerine sıkı sıkıya bağlı kalarak objektif olması, analitik düşünme ve sorgulama yeteneğinin bulunması, olayları kuşkuyla süzebilmesi gerekir. Bu niteliklerin ise öncelikle temel eğitim aşamasında kazandırılması bir zorunluluktur. Düşünmeyen, sorgulamayan, araştırmayan ve ezbere dayalı bir temel eğitim üzerine iyi bir hukuk öğretimi inşa etme şansımız bulunmamaktadır. Kaliteli bir hukuk sistemi için iyi uygulamacılara ihtiyacımız var. İyi hukukçular yetiştiremezsek, hangi sistemi getirirsek getirelim başarılı sonuçlar elde edemeyeceğimizin farkında olmalıyız.

Hukuk fakültelerinde lisans eğitiminin beş yıla çıkması, birinci sınıfta hukuk sosyolojisi, hukuk felsefesi, hukuk tarihi yanında Türkçe dil bilgisi derslerinin zorunlu olmasının hizmet kalitesi bakımından yararlı olacağını düşünmekteyim. "

 

yargıtay ismail cirit yÖK yüksek Öğretim kurulu hukuk hukuk fakülteleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti