Ragıp Zarakolu hakkında kırmızı bülten

Evrensel yazarı, yayıncı Ragıp Zarakolu hakkında 2011’de yaptığı konuşma nedeniyle açılan dava kapsamında kırmızı bülten çıkarıldı.

Ragıp Zarakolu hakkında kırmızı bülten

Evrensel yazarı, yayıncı Ragıp Zarakolu hakkında, 2011 yılında Barış ve Demokrasi Partisinin Siyaset Akademisi'nde yaptığı konuşma nedeniyle, "terör örgütüne yardım ve yataklık" suçlamasıyla açılan davanın yapıldığı yargılamada  kırmızı bülten çıkarıldı. Zarakolu, aynı davada 2011 yılının ekim ayında tutuklanmış, 2012 yılının nisan ayında da serbest bırakılmıştı.

Geçtiğimiz 4 Haziran’da ise, Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yönetici ve yazarlarına yönelik açılan davaya bakan mahkeme heyeti, yazar Ragıp Zarakolu hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasına karar verdi. Zarakolu 2013 yılından beri İsviçre’de yaşıyor.

‘YOLA DEVAM’

Evrensel'de yer alan habere göre, serbest bırakılmasından 6 yıl sonra çıkarılan kırmızı bülten ile iade talebine tepki gösteren Zarakolu, Evrensel’e gönderdiği mektupta, iade talebini ‘taciz’ olarak niteledi ve şunları yazdı:

“ Anlaşılan insan haklarına, azınlık haklarına, ifade özgürlüğüne sahip çıkmaya devam etmem, barışı savunmam, düşüncelerimi açıklamam ve yazılarım yine birilerini rahatsız etti. Rahatsız olsunlar. Yola devam!

Gelecek duruşmam 28 Eylül tarihinde yapılacak. bu duruşmadan önce bu kararın kaldırılması için kampanya yürütmek önem taşıyor. Göstereceğiniz duyarlılığa şimdiden teşekkürler. 

ragıp zarakolu barış ve demokrasi evrensel
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti