'İşlemler iptal edilemez' iddiası

Halkbank düşük kurla yapılan döviz alım işlemlerinin iptal edildiğini açıklamıştı. BDDK Kurucu Üyesi Kemal Çevik'ten itiraz geldi.

'İşlemler iptal edilemez' iddiası

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Kurucu Üyesi Prof. Kemal Çevik, döviz alım-satım işlemlerinin iptalinin hukuken mümkün olmadığını açıkladı, Halkbank yöneticilerine istifa çağrısı yaptı. 

Çevik, Sözcü'den Deniz Ayhan'a yaptığı açıklamada, “Bankanın alım-satım işlemlerinin herhangi bir geçerliliği olmadığı yönündeki sözleri, ekonomi hukuku açısından geçersizdir” dedi ve şunları söyledi:

ACİL MÜDAHALE

" Bankacılık sektöründe emsali görülmemiş, son derece vahim hatayı yapanların bu açıklamaları daha vahim bir hatayı da ortaya koymaktadır. Belki de kasıtlı olarak bu fiili işleyenlerin sektöre ilerde telafisi mümkün olmayan zararlarını önlemek için ilgililerin derhal tedbir almaları kaçınılmazdır. BDDK ve bankanın hakim ortağı Hazine, sektörde güvenilirliklerini tartışmalı hale getirenler hakkında gerekeni yapmamaları onları da sorumlu kılar.

'Alım-satım işlemlerinin herhangi bir geçerliliği bulunmamaktadır' yolundaki açıklama da ekonomi hukuku açısından geçersizdir. Zira sözleşme serbestisini anayasal ilke olarak benimsemiş hukuk devleti olma yolunda mesafe alma çabasında olan ülkemiz, pozitif hukuku alım-satım sözleşmelerinin tarafı olan döviz alıcılarının hakkını gasp edemez. Konuya acilen müdahale edilmelidir. "

 

bddk dÖviz halkbank
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi