İran protestosuna, Ankara ve İstanbul’da Yasak

Kürt aktivist Penahi’nin idam edilmesine karşı İran elçilikleri önünde açıklama yapmak isteyen ve aralarındaki HDP’li milletvekillerinin de bulunduğu grup engellendi.

İran protestosuna, Ankara ve İstanbul’da Yasak

İran’da “Allah’a karşı gelmek” ve “silahlı örgüte üye olmak” iddialarıyla idam cezasına çarptırılan Ramin Hüseyin Penahi için İran Büyükelçiliği ve konsolosluğu önünde yapılmak istenen eylemler polis tarafından engellendi. 

Ankara’daki elçilik önünde açıklama yapmak ve siyah çelenk bırakmak isteyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü ve milletvekillerine izin verilmezken, İstanbul’daki elçilik önünde toplananlardan üç kişi de gözaltına alındı.

'ENGELLENMEMİZ İDAMIN ONAYLANMASI DEMEK'

​Büyükelçilik önünde polisin engellemesine direnen HDP’li vekiller polisler tarafından sözlü ve fiziki müdahaleye maruz kaldı. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, polis müdahalesinin ardından grup, HDP Genel Merkezi önüne geldi. HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu burada açıklama yaptı:

“ Gördüğünüz gibi baskının faşizmin, tescilini yaşadık. Aynı zamanda idamın onaylandığıdır, tescillidir. İran ile hangi kirli pazarlık içerisindeler ne yapıyorlar bilmiyoruz; ama bizim yapmak istediğimiz Penahi’nin idamını önlemek. Dünyanın her yerinde bunun için gösteriler yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Biz de aynı şekilde idam cezasının, devletin taammüden adam öldürmesinin karşısında olduğumuzu ifade etmek ve 22 yaşında işkence ile gözaltına alınmış, tutuklanmış ve avukatıyla bir kez görüştürülmüş olan bir mahpusun idam edilmemesi için basın açıklaması yapmak istedik. "

Darp edildiklerini ve şiddete maruz kaldıklarını belirten Kerestecioğlu şunları ekledi:

“ Hem Ankara hem de Türkiye’de OHAL kalkmış değil. Çok ciddi bir OHAL’i yaşamaya devam ediyoruz. Silahlı gücü, kaba gücü arkasına almış olanlar hiçbir şekilde diyaloga geçmediler. Bugün ne Valisi ne Emniyet Müdürü cevap verdi. Sadece saldırmayı, engellemeyi biliyorlar. "

 

PENAHİ'DEN MESAJ

​İran'da idam cezasına çarptırılan Kürt aktivist Penahi, infazı engellemek için mücadele edenlere cezaevinden gönderdiği görüntülü mesajla seslendi, Penahi'nin ailesi aracılığıyla sosyal medyadan paylaştığı mesaj şöyle:

“ Selam ve saygılarımla. Ben Ramin Hüseyin Penahi'yim. Recayişar zindanında tutuluyorum. Bana destek veren herkese, halkıma teşekkür ediyorum. Ben Kürdistan halkının özgürlüğünden yana bir aktivistim. Kürdistan halkına da İran halkına da bana verdikleri destek nedeniyle teşekkür ediyorum. Bu destek beni mutlu ediyor. Hakkımdaki iddiaları bir kez daha tekzip ediyorum. Ben terörist değilim. Sivil bir aktivistim. İran halkının, özellikle de Kürdistanlıların özgürlüğü için mücadele ediyorum. Herkesin gözlerinden öperim. ”

hdp iran penahi filiz kerestecioğlu kürt eylem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti