Adli yıl açılışında Yargıtay Başkanı'ndan Brunson mesajı

Yargıtay Başkanı'nın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaptığı adli yıl açılış konuşmasına ABD ile yaşanan kriz damga vurdu.

Adli yıl açılışında Yargıtay Başkanı'ndan Brunson mesajı

Yargıtay Başkanı İsmail Cirit, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen adli yıl açılış töreninde konuştu.

Cirit, 2 yılı aşkın cezaevinde kalmasının ardından ev hapsine alınan Rahip Andrew Brunson'un serbest bırakılmadığı için ABD'nin tepki göstererek yaptırım uygulamasına binaen şunları söyledi:

" Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ilgili hükümleri, demokratik, insan haklarına saygılı ve hukuk devleti ilkesine bağlı tüm çağdaş hukuk sistemlerinde yer aldığı gibi uluslararası hukuk bakımından da çok güçlü bir meşruiyete sahiptir. İnsan hakları, uluslararası toplum bakımından meşru bir ilgi alanı olmakla birlikte, söz konusu ilginin çağın gerektirdiği hukuk değerlerine ve ilkelerine uygun bir şekilde gösterilmesi gerekir. Özellikle, Türk Milleti adına kullanılan asli, hukuki ve mutlak egemenliğin, devlet içinde veya dışında herhangi bir kudrete ya da otoriteye bırakılması, egemenliğin sonu olur. Türk yargısı bu gerçeğin bilincindedir.

Yukarıda yapılan açıklamalar çerçevesinde, bir yabancı devlet vatandaşının tutuklanması ve yargılanmasına ilişkin kararları verecek tek ve mutlak güç, yargı yetkisini Türk Milleti adına kullanan bağımsız ve tarafsız mahkemelerdir. Demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti ideallerini yaşatma ve yüceltme iddiasını taşıyan yabancı devletlerin de öncelikle uluslararası hukukça korunan 'Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin egemenliğine' saygı duyması gerekir. Çağdaş demokrasilerin ve devletler hukukunun en temel ilkelerinden biri olan bu gerçeğin kaba güç kullanılarak ters yüz edilmeye çalışılması, insan haklarının güçlenmesine değil, zayıflamasına neden olur. "

yargıtay adli yıl külliye abd brunson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi