Alternatif Nobel Edebiyat ödülü

Nobel Edebiyat Ödülü'nün 2018 yılı için askıya alındığının açıklanmasından sonra İsveçli entelektüellerin yeni bir akademi kurmayı planladığı ortaya çıktı.

Alternatif Nobel Edebiyat ödülü

Cinsel saldırı skandalı ile sarsılan ve akademi üyelerinden bazılarının jüriden çekilmek zorunda kaldığı Nobel Edebiyat Ödülü’nü veren İsveç akademisi bu ödülü “halkın güveni azaldığı” gerekçesiyle askıya almıştı. 2018 Nobel Edebiyat ödülü iptal edilmiş, 2019 yılında ise iki ödülün birden verilmesi planlanmıştı.

Medyascope'un The Guardian'dan aktardığı habere göre, Nobel edebiyat ödülünün iptal edilmesinden sonra İsveçli kültürel figürlerin ve entelektüellerin kurduğu yeni bir akademi ortaya çıktı. “Yeni Akademi” olarak anılan bu oluşum, bu sene verilmeyecek Nobel Edebiyat ödülüne alternatif olarak kuruldu.

Yeni Akademi, uluslararası bir edebiyat ödülünün 2018’de verileceğini duyurdu ancak aynı zamanda edebiyatın demokrasi, açıklık, empati ve saygı ile ilişkilendirilmesi gerektiğini hatırlatmak için kurulduğu açıklandı.

Editör ve bağımsız yayıncı Ann Pålsson başkanlığında kurulan juri 47 edebiyatçının ismini, internet sitesinden oylamaya sundu. Finale kalan son dört isim ise dün akşam internet sitesi üzerinden açıklandı. Finalistler ise, son yıllarda ismi Nobel edebiyat ödülü ile sıkça anılan Haruki Murakami, “fantastik edebiyatın süperstarı” olarak nitelendirdikleri Neil Gaiman, Karayiplerin en seçkin yazarlarından Maryse Condé ve “sömürgeciliğin dünyayı nasıl değiştirdiğini ve etkilenenlerin miraslarını nasıl geri aldıklarını” romanlarına taşıyan Vietnamlı Kim Thúy oldu.

 

nobel nobel edebiyat Ödül edebiyat akademi isveç haruki murakami neil gaiman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail’den Suriye ve İran’a tehdit
İsrail’den Suriye ve İran’a tehdit
Pamukkale Turizm konkordato talebinde bulundu
Pamukkale Turizm konkordato talebinde bulundu